Նոյեմբերի 10-ից դեկտեմբերի 2-ը Խանտի- Մանսիյսկում կկայանա կանանց շախմատի աշխարհի անհատական առաջնությունը: Հայաստանն այս առաջնությանը կներկայացնեն գրոսմայստերներ Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը:
Վաղը` հոկտեմբերի 25-ին, շախմատիստուհիները կսկսեն ուսումնամարզական հավաքը:
«Մենք մեկնելու ենք Ծաղկաձոր և տասը օր պատրաստվելու ենք այս շատ կարևոր մրցաշարին: Առաջնությունն անցնելու է նոկաուտ սիստեմով, ու սա շատ բարդ է, դրա համար չեմ կարող ասել` ինչ-կլինի»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանեց Դանիելյանը:
Մկրտչյանը հավելեց, որ շատ բարդ ու լարված են նման առաջնությունները, բայց իրենք անելու են ամեն ինչ, որպեսզի լավ մասնակցություն ունենան:
Իսկ ահա Վանիկ Զաքարյանը կլինի աշխարհի առաջնության վճռաբեկ հանձնաժողովի անդամ:
Առաջնությանը կմասնակցեն 64 շախմատիստներ աշխարհի 33 պետություններից: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 450 հազար դոլար:

С 10 ноября по 2 декабря в Ханты-Мансийске состоится чемпионат мира среди женщин по шахматам. В данном чемпионате Армению представят гроссмейстеры Элина Даниелян и Лилит Мкртчян.
Завтра, 25 октября, у шахматисток начнется учебно-тренировочный сбор.
“Мы отправимся в Цахкадзор, и в течение десяти дней будем готовиться к этому важнейшему турниру.
Чемпионат будет проходить по системе нокаута, а это довольно сложно, поэтому мы не можем предугадать, как все сложится”, – сказала в ответ на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Элина Даниелян.
Лилит Мкртчян добавила, что подобные чемпионаты проходят весьма напряженно, но они намерены сделать все возможное для успешного участия в нем.
Ваник Закарян будет членом апелляционной комиссии чемпионата мира.
В чемпионате примут участие 64 шахматиста из 33 стран мира. Призовой фонд составляет 450 тысяч долларов.