Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, միջազգային կարգի մրցավար Աշոտ Վարդապետյանը հոկտեմբերի 24-ին լրագրորղների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ ցանկանում է 2018 թվականին Երևանում անցկացվեն շախմատային գերմրցաշարեր:
«Ես Երևանի քաղաքապետարանին առաջարկել եմ, որ 2018 թվականին, երբ կնշվի քաղաքի 2800-ամյակը, անցկացվեն շախմատային մրցաշարեր, որին կմասնակցեն աշխարհի ուժեղագույն խաղացողները, այդ թվում և Լևոն Արոնյանը: Այդ քննարկումները շարունակվում են, սակայն դրական առաջընթաց դեռ չկա»,- շեշտել է նա:
Վարդապետյանի համար նաև զարմանալի է այն, որ Երևան քաղաքը սեփական շախմատային մրցաշար չունի. «Աշխարհի շատ քաղաքներ անցկացնում են open մրցաշարեր, և հասկանալի չէ, թե ինչու Երևանի նման շախմատային լավ ավանդույթներ ունեցող քաղաքը չի անցկացնում Yerevan open մրցաշար»-ավելացրել է նա:

Заместитель председателя Федерации шахмат Армении, председатель Федерации шахмат Еревана, судья международного класса Ашот Вардапетян 24 октября во время встречи с журналистами отметил, что желает организовать в 2018 году в Ереване шахматный супертурнир.
“Я предложил мэрии Еревана, чтобы в 2018 году, когда будет отмечаться 2800-летие армянской столицы, в городе были проведены шахматные турниры, в которых примут участие сильнейшие игроки мира, в их числе и Левон Аронян. Данные обсуждения пока не завершены, однако, пока нет и положительных сдвигов”, – подчеркнул он.
Вардапетян удивляется тому, что у Еревана нет собственного турнира. “Многие города мира проводят open-турниры, и не понятно, почему в известном своими шахматными традициями Ереване не проводится турнир “Yerevan open”, – добавил он.