24 Հոկտեմբեր 2012 - 09:44 AMT
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանյերը մտահոգություն է հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության մեջ առաջընթացի բացակայության հետ կապված: «Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղին, բոլորը մտահոգված են առաջընթացի բացակայությամբ և առանձին վայրերում իրավիճակի վատթարացմամբ. միայն այս տարի սպանվել է 28 մարդ: Ես անձամբ կիսում եմ այդ մտահոգությունը: Մենք շարունակում ենք աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին և նրա համանախագահներին` Ռուսաստանին, Ֆրանսիային և ԱՄՆ-ին»,- հայտարարել է Զանյերը «Իտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով, ոչ մի միջազգային ջանք չի կարող գործել, եթե երկու կողմերից չկա քաղաքական կամք բանակցությունների ճանապարհով խաղաղություն հաստատելու համար:
«Ես դա նշել եմ վերջերս Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ նախարարների` Նյու Յորքում կայացած հանդիպման ժամանակ: Բանակցությունների էությանը վերադառնալը և դեպի ապագան կողմնորոշումը լարվածության թեժացումը կանխելու և տարածաշրջանում երկար սպասված անվտանգություն ապահովելու միակ միջոցն են»,- հավելել է Զանյերը:

24 Октябрь 2012 - 09:17 AMT
Генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Заньер выразил обеспокоенность в связи с отсутствием прогресса в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. "Что касается Нагорного Карабаха, все обеспокоены отсутствием прогресса и ухудшением ситуации на местах: лишь в этом году были убиты 28 человек. Я лично разделяю эту обеспокоенность. Мы продолжаем поддерживать усилия Минской группы и ее сопредседателей – России, Франции и США", – сказал Заньер в интервью агентству Интерфакс.
По словам генсека, никакие международные усилия не могут быть действенными, если с обеих сторон нет политической воли для достижения мирного соглашения путем переговоров.
"Я подчеркивал это во время недавних встреч с министрами иностранных дел (Армении и Азербайджана) в Нью-Йорке. Возвращение к сути переговоров и ориентация на будущее – это единственный способ предотвратить эскалацию напряженности и обеспечить долгожданную безопасность в регионе", – добавил Заньер.