26 Հոկտեմբեր 2012 - 07:05 AMT
Հունգարիան ցանկանում է գազ ներկրել Ադրբեջանից և Վրաստանից: Այդ մասին Handelsblatt-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը:
«Nabucco-ն հետաքրքրված չէ մեզանով: Մենք կցանկանայինք գազ ներկրել Ադրբեջանից: Մենք շահագրգռված ենք նաև Վրաստանից հեղուկ գազ ստանալու մեջ»,- հայտարարել է Վիկտոր Օրբանը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
«Չի կարելի հենվել Հունգարիայում էներգիայի վերականգնված տեսակների վրա, բացառությամբ գեոտերմալ էներգետիկայի, չէ որ մենք ունենք մեծ քանակությամբ տաք աղբյուրներ: Մեր տնտեսությունների 85 տոկոսը ջեռուցման համար օգտագործում են գազ, որը մինչև հիմա առաքվում էր Ռուսաստանից: Ես խոստացել եմ ազատել Հունգարիան այդ կախվածությունից: Շուտով մենք կսկսենք գազ ստանալ Եվրոպայի հյուսիսից Սլովակիայի տարածքով»,- ասել է վարչապետը:

Венгрия хотела бы импортировать газ из Азербайджана и Грузии. Об этом в интервью Handelsblatt заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
"Nabucco в нас не заинтересован. Мы хотели бы импортировать газ из Азербайджана. Заинтересованы мы и в альтернативах – получении сжиженного газа из Грузии", – заявил Орбан, передает РБК.
"Ставку на возобновляемые виды энергии в Венгрии делать нельзя, за одним исключением – я имею в виду геотермальную энергетику, ведь мы располагаем большим количеством горячих источников. 85% наших домохозяйств используют для отопления газ, который до сих пор поступал из России. Я пообещал освободить Венгрию от этой зависимости. Вскоре мы начнем получать газ через Словакию с севера Европы. Трубопровод вступит в строй в конце будущего года. Импортировать газ мы можем теперь и из Румынии", – отметил премьер.