Արագ ու կայծակնային շախմատի աշխարհի ուժեղագույն խաղացողները հաջորդ անգամ ի հայտ կգան Խանտի Մանսիյսկում: 2013թ. առաջնությունները կանցնեն հունիսի 1-11-ը:
Ըստ Յուգրայի Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Վասիլի Ֆիլիպենկոյի, Խանտի Մանսիյսկը մտադիր է լուրջ մակարդակի մի քանի մրցաշարեր ընդունել մինչև 2016 թվականը: Բացի արդեն նշված առաջնությունից, քաղաքը մտադիր է ընդունել կանանց շրջանում 2014թ. Գրան պրիի փուլերից մեկը, 2015թ. աշխարհի թիմային առաջնությունը, 2016թ. պատանիների և աղջիկների աշխարհի առաջնությունը, հայտնում է chess-news.ru-ն:
Արդեն երկու շաբաթ անց Խանտի Մանսիյսկում մեկնարկում է կանանց շրջանում նոկաուտ աշխարահի առաջնությունը, որին կմասնակցեն նաև հայ շախմատիստուհիներ Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը:

Сильнейшие в мире игроки по быстрым шахматам и блицу определятся в следующий раз в Ханты-Мансийске. Чемпионаты-2013 пройдут с 1 по 11 июня.
По словам президента Федерации шахмат Югры Василия Филипенко, Ханты-Мансийск намерен принять несколько турниров серьезного уровня вплоть до 2016 года. Помимо упомянутого чемпионата, город хотел бы провести один из этапов Гран-При среди женщин в 2014 году, командный чемпионат мира в 2015, чемпионат мира среди юношей и девушек в 2016, передает chess-news.ru.
Уже через две недели в Ханты-Мансийске стартует нокаут-чемпионат мира среди женщин, где сыграют так же армянские шахматистки Элина Даниелян и Лилит Мкртчян.