26 Հոկտեմբեր 2012 - 12:29 AMT
Միխայիլ Չիգորինի անվան շախմատային փառատոնի կայծակնային մրցաշարում, որն ընթանում է Սանկտ Պետերբուրգում, 5 տուրերից հետո մրցաշարային աղյուսակը գլխավորում է հայ գրոսմայստեր Ավետիք Գրիգորյանը:
Նա 4 տուրերում հաղթանակներ է տարել Կոնստանտին Զալկինդի (Իսրայել), Շամիլ Արսլանովի (Ռուսաստան), Միրոսլավ Վլասենկոյի (Ռուսաստան) և Բարտոշ Սոկոյի (Լեհաստան) նկատմամբ:
5-րդ տուրում Գրիգորյանը կխաղա Վասիֆ Դուրաբայլիի հետ (Ադրբեջան), ով 4 միավորով 2-րդ տեղում է: Մրցաշարի մնացած 3 պարտիաները նույնպես կկայանան հոկտեմբերի 26-ին:
Գլխավոր մրցաշարը տեղի կունենա հոկտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 4-ը: Մրցաշարին ներկայացված են ավելի քան 300 խաղացողներ, ներառյալ 75 գրոսմայստերներ:
Տվյալ պահին մեկնարկային կազմի առաջին տասնյակն ունի հետևյալ տեսքը. Ալեքսեյ Շիրով (Լատվիա), Ալեքսանդր Արեշչենկո (Ուկրաինա), Զոլտան Ալմաշի (Հունգարիա), Վլադիմիր Հակոբյան (Հայաստան), Նիկիտա Վիտյուգով (Ռուսաստան), Եվգենի Ալեքսեև (Ռուսաստան), Պավել Էլյանով (Ուկրաինա), Կրիշնան Սաշիկիրան (Հնդկաստան), Վադիմ Զվյագինցև (Ռուսաստան) և Վլադիմիր Պոտկին (Ռուսաստան):

В рапид-турнире международного шахматного фестиваля Мемориала Михаила Чигорина, который проходит в Санкт-Петербурге, после 5 туров турнирную таблицу возглавляет армянский гроссмейстер Аветик Григорян.
Он в 4 турах одержал победы над Константином Залкиндом (Израиль), Шамилем Арслановым (Россия), Мирославом Власенко (Россия) и Бартошем Соко (Польша).
В 5 туре Григорян сыграет с Васифом Дурабайли (Азербайджан), который с 4 очками на 2 месте. Остальные 3 партии турнира тоже состоятся 26 октября.
Главный турнир Мемориала пройдет с 27 октября по 4 ноября. В нем заявились более 300 игроков, включая 75 гроссмейстеров.
На данный момент первая десятка стартового листа выглядит так: Алексей Широв (Латвия), Александр Арещенко (Украина), Золтан Алмаши (Венгрия), Владимир Акопян (Армения), Никита Витюгов (Россия), Евгений Алексеев (Россия), Павел Эльянов (Украина), Кришнан Сашикиран (Индия), Вадим Звягинцев (Россия) и Владимир Поткин (Россия).