Սանկտ Պետերբուրգում ավարտվել է Միխայիլ Չիգորինի անվան միջազգային շախմատի փառատոնի արագ շախմատի մրցաշարը: Մրցաշարի հաղթող է դարձել Դենիս Խիսմատուլինը Ռուսաստանից, որը 9 տուրում հավաքել է 8 միավոր:
Հայ շախմատիստներից ամենաբարձր տեղն է զբաղեցրել Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, նա 6,5 միավորով 10-րդ տեղում է: Հուշամրցաշարի գլխավոր մրցումները տեղի կունենա հոկտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 4-ը: Հայտագրվել է 300 խաղացող, այդ թվում 75 գրոսմայստերներ:
Այս պահի դրությամբ մեկնարկային ցուցակի առաջին տասնյակը հետևյալն է՝ Ալեքսեյ Շիրով (Լատվիա), Ալեքսանդր Արեշչենկո (Ուկրաինա), Զոլտան Ալմաշի (Հունգարիա), Վլադիմիր Հակոբյան (Հայաստան), Նիկիտա Վիտյուգով (Ռուսաստան), Եվգենի Ալեքսեև (Ռուսաստան), Պավել Էլյանով (Ուկրաինա), Կրիշնան Սաշիկիրան (Հնդկաստան), Վադիմ Զվյագինցև (Ռուսաստան), Վլադիմիր Պոտկին (Ռուսաստան):

27 Октябрь 2012 - 06:09 AMT
В Санкт-Петербурге завершился рапид-турнир международного шахматного фестиваля Мемориала Михаила Чигорина. Победителем турнира стал Денис Хисматулин (Россия), который в 9 турах набрал 8 очков.
Из армянских шахматистов самое высокое место занял Роберт Оганнисян, он набрал 6,5 очка и расположился на 10 месте.
Главный турнир Мемориала пройдет с 27 октября по 4 ноября. В нем заявились более 300 игроков, включая 75 гроссмейстеров.
На данный момент первая десятка стартового листа выглядит так: Алексей Широв (Латвия), Александр Арещенко (Украина), Золтан Алмаши (Венгрия), Владимир Акопян (Армения), Никита Витюгов (Россия), Евгений Алексеев (Россия), Павел Эльянов (Украина), Кришнан Сашикиран (Индия), Вадим Звягинцев (Россия) и Владимир Поткин (Россия).