29 Հոկտեմբեր 2012 - 08:05 AMT
1993թ. հոկտեմբերի 29-ին Արցախի ինքնապաշտպանության ուժերը ազատագրեցին Կովսականը (նախկին Զանգելանը): Այդ հրադադարն Ադրբեջանը օգտագործում էր իր զինված ուժերը հզորացնելու համար, մասնավորապես սեպտեմբեր-հոկտեմբերին Ուկրաինայում ձեռք բերվեց Տ-55 50 տանկ: Զինամթերքի հսկայական քանակ էր ստացվել Թուրքիայից: Ադրբեջանական բանակին զինվորագրվեցին մոտ 1500 աֆղան մոջահեդներ (նրանց ընդհանուր քանակը հասավ մոտ 2000), մոտ 1000 վարձկաններ (վարձկանների ընդհանուր թիվը հասավ 2000) և բազում թուրք սպաներ:
Արդյունքում աշնանն Արցախի շուրջ Ադրբեջանն արդեն կենտրոնացրել էր 70 000 մարտիկների (ներառյալ 2000 մոջահեդների ու վարձկանների), 240 տանկ, 650 ԲՏՌ և ԲՄՊ, 520 հրետանային համակարգ, 50 ինքնաթիռ և 30 ուղղաթիռ: Այդ ամենի դեմ կանգնած էր ԼՂՀ պաշտպանության բանակը, որի կազմում 20 000 մարտիկ կար (մոտ 7000 Հայաստանից ու Սփյուռքից), այն հագեցած էր 150 տանկով, 220 մարտական զրահամեքենայով, 50 հրետանային համակարգերով և 10 ուղղթիռներով, որի մեծ մասն ավար էր:
Վստահ լինելով իր առավելության վրա՝ ադրբեջանական բանակը հոկտեմբերի 3-ին վերսկսեց մարտական գործողությունները Հադրութի ուղղությամբ: Հոկտեմբերի 20-ին և հաջորդող օրերին ծանր մարտեր տեղի ունեցան հարավային ուղղությամբ, որի արդյունքում արդեն հոկտեմբերի 23-24-ին ԼՂՀ բանակը ոչ միայն ետ շպրտեց թշնամուն, այլ կարողացավ գրավել ռազմակավարական կարևորություն ունեցող Հորադիզը: Արդյունքում Կովսականը (Զանգելան), Սանասարը (Կուբաթլու) և Մեխակավանը (Ջաբրահիլ) կտրվեցին Ադրբեջանից: Հոկտեմբերի 27-ին ԼՂՀ ղեկավարությունը միակողմանի կարգով դադարեցրեց մարտական գործոսղությունները, քանի որ ադրբեջանցիները հարձակում սկսեցին Բոյուկ Բահմանլու գյուղի շրջանում: Նույն օրը ԼՂՀ պաշտպանության բանակն ազատագրեց Մինջիվան երկաթուղային կայարանը, իսկ հոկտեմբերի 29-ին մտավ Կովսական, ևս երկու օր անց, նոյեմբերի 1-ի առավոտյան քաղաքն արդեն ամբողջովին վերահսկվում էր: Իսկ ջախջախված Զանգելանի գունդը Արաքսով անցասվ Իրան: Ականատեսները պատմում են, որ գետով սկզբից անցան մոջահեդները, հետո ադրբեջանցի զինվորները և հետո միայն բախտի քմահաճույթին մնացած քաղաքացիական բնակչությունը, գրում է koreolan.org.-ը:

29 Октябрь 2012 - 07:23 AMT
29 октября 1993 года арцахские силы самообороны освободили Ковсакан (бывший Зангелан). Уже 1-го ноября был полностью освобожден город и близлежащие население пункты.
31-го августа между НКР и Азербайджаном было подписано соглашение о прекращении огня. Это перемирие Азербайджан стал использовать для наращивания своей военной силы, в частности в течение сентября-октября на Украине было приобретено 50 танков Т-55. Огромное количество боеприпасов было получено из Турции. Вдобавок в азербайджанской армии появились около 1500 афганских моджахедов (общее число моджахедов дошло до 2000), около 1000 наемников (общее число наемников дошло около 2000) и многочисленные турецкие офицеры.
В итоге осенью вокруг Арцаха Азербайджан сконцентрировал 70000 бойцов (включая 2000 моджахедов и столько же наемников), 240 танков, 650 БТР и БМП, 100 БРДМ, 520 артиллерийских систем, 50 самолетов и 30 вертолетов. Против всего этого стояла армия обороны НКР, которая состояла из 20000 бойцов (около 7000 из Армении и диаспоры) и располагала 150 танками, 220 единиц ББМ, 150 артсистем и 10 вертолетов (большая часть вооружения была трофейной).
Уверенная в своем превосходстве, азербайджанская армия 3-го октября возобновила боевые действия в Гадрутском направлении. В 20-х числах октября имели место тяжелые бои во всем южном направлении фронта, в результате чего уже 23-24-го октября армия НКР не только отбросила врага, но и смогла взять стратегически важный пункт Горадиз. В результате Ковсакан (Зангелан), Санасар (Кубатлу, ист. Кашуник) и Мехакаван (Джабраиль) оказались перерезаны от Азербайджана. 27-го октября руководство НКР в одностороннем порядке приостановило боевые действия, чтобы дать возможность гражданскому населению перебраться в Иран, но уже на следующий день армия обороны НКР была вынуждена возобновить боевые действия, так как азербайджанцы начали наступление в районе села Боюк Бахманлу. В тот же день армия обороны НКР освободила Ж/Д станцию Миндживан, а 29-го октября вошла в Ковсакан, еще через два дня ” утром 1-го ноября уже полностью контролировала город. Ну а разгромленный Зангеланский полк переправился через Аракс в Иран. Очевидцы рассказывают, что через реку сначала переправились моджахеды, потом азербайджанские солдаты и только потом оставленные на произвол судьбы гражданское население, пишет koreolan.org.