30 Հոկտեմբեր 2012 - 11:43 AMT
Եվրոպայի հայերը, եզդիները, քրդերն ու ալևիները բողոքի ակցիա են անցկացնում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Գերմանիա այցի դեմ: Մոտ 50 կազմակերպությունների շուրջ 10 հազար ներկայացուցիչներ ժամանել են Բեռլին ակցիային մասնակցելու համար:
Ինչպես հայտարարել է Գերմանիայի Հայկական կենտրոնի ղեկավար Ազադ Օրդուհանյանը, հայերի բողոքի պատճառը Հայոց ցեղասպանության չճանաչված լինելն է Թուրքիայում: «Մենք կոչ ենք արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն, նա դա դեռ չի արել: Մենք կհիշեցնենք Էրդողանին մեր կոչը»,-ասել է նա, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Ալևիների արհմիությունների ֆեդերացիայի ղեկավար Հուսեյն Մատը հայտարարել է, որ իրենք բողոքելու են Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների ուծացման քաղաքականության դեմ: «Էրդողանը գալիս է պատմելու Եվրոպային, թե որքան ժողովրդավարական երկիր է Թուրքիան, մենք ցույց կտանք, որ դա ճիշտ չէ»,-ասել է նա:

Армяне, курды, езиды, алавиты и сирийцы Европы проводят акцию протеста против визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Германию. Около 10 тысяч представителей почти 50 организаций прибыли в Берлине для участия в акции протеста.
Как заявил глава Армянского центра Германии Азад Ордуганян, причина протеста армян – непризнание Турцией Геноцида армян. “Мы призывали Турцию признать Геноцид армян, но она до сих пор не сделала этого. Мы напомним Эрдогану о нашем призыве”, – сказал он, пишет Hurriyet Daily News.
Глава Федерации профсоюзов алавитов Кельна Хусйен Мат заявил, что они будут протестовать против проводимой Турцией политики ассимиляции нацменьшинств. “Эрдоган будет рассказывать Европе о том, какая Турция демократичная страна. Мы покажем, что это неправда”, – сказал он.