25 Ապրիլ 2005 - 05:34 AMT
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻՆ ԽՆԴՐՈՒՄ ԵՆ ԱՆԿԱԽ ՔՆՆՉԱԿԱՆ ԽՈՒՄԲ ՍՏԵՂԾԵԼ ՆՈՎՈՌՈՍԻՅՍԿՈՒՄ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՋԱՐԴԻ ԳՈՐԾԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները դիմել են Ռուսաստանի գլխավոր դատախազ Վլադիմիր Ուստինովին Նովոռոսիյսկում հայկական ջարդի գործով անկախ քննչական խումբ ստեղծելու խնդրանքով, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Ստորագրողները խնդրում են Վլադիմիր Ուստինովին ուշադրություն դարձնել այն կրիտիկական իրավիճակին, որ առաջացել է Կրասնոդարի մարզում էթնիկ փոքրամասնությունների խտրականության եւ մարդու իրավունքների սիստեմատիկ խախտումների ոլորտում: Դիմումի մեջ մասնավորապես ասվում է.«2005 թվականի մարտի 21-ին 23:00 Նովոռոսիյսկի կազակների ընկերակցության ներկայացուցիչները ատաման Վ.Պետրուշայի գլխավորությամբ, գտնվելով ալկոհոլի ազդեցության տակ, հարձակում են գործել «Սմակ» սրճարանում (Լենինի փ., 141 ք.Նովոռոսիսյկի Ցեմդոլինա թաղամաս)ծննդյան տարեդարձը նշող մի խումբ երիտասարդների վրա եւ ջարդ են կազմակերպել: 2005 թվականի մարտի 22-ին Նովոռոսիյսկ են եկել Կրասնոդարի մարզի տարբեր քաղաքաներից եւ շրջաններից շուրջ 200 կազակներ: Նրանք փորձել են Ցեմդոլինա բնակավայրում եւ Նովոռոսիյսկում հրահրել զանգվածային անկարգություններ եւ էթնիկ զտումներ հայ եւ հույն բնակիչների նկատմամբ: 2005 թ. մարտի22-ին Նովոռոսիյսկում սկսել են տարածվել թռուցիկներ Ատամանների խորհրդի հրապարակային կոչով եւ «հայ-կովկասյան բեսպրեդելը կասեցնելու եւ հայ ընտանիքներին արտաքսելու» պահանջոեվ: Դիմումը ստորագրած հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները անօրինական են համարում Վ.Պետրուշայի եւ այլոց կողմից կատարված խուլիգանական արարքների վերաբերյալ քրեական գործի եւ Պետրուշային ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու վերաբերյալ քրեական գործի միացումը մեկ վարույթում: Ըստ դիմումի հեղինակների, հենց այդ որոշումն է պատճառ հանդիսացել ոչ օբյեկտիվ եւ կողմնապահ քննության համար, որը պաշտպանել է միայն Վ.Պետրուշայի եւ նրա ընկերների շահերը: «Վերը նշվածի արդյունքում 2005թ.մարտի 29-30 ք.Նովոռոսիսյկում տարածվել է նոր թռուցիկ Նովոռոսիյսկի կազակների հրապարակային կոչի տեսքով, որն ուղղված է ազգային թշնամանքի բորբոքմանը քաղաքի հայ եւ կովկասյան այլ ժողովրդներից կազմված բնակչության դեմ, որը պարունակում են մտացածին, գործի իրական պատկերը խաթարող, քաղաքի պետդումայի պատգամավոր, հայկական մշակութալուսավորչական «Լույս» ընկերակցության նախագահ Վ.Մխիթարյանի դեմ ուղղված հերյուրանքներ: Այս ամենի հիման վրա եւ հաշվի առնելով, որ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում էթնիկ փոքրամասնությունների վրա հարձակումների եւ ազգամիջյան ատելության բորբոքման հետ կապված ոչ մի գործ Կրասնոդարի մարզում չի հասել դատարան, խնդրում ենք կազմել քննչական խումբ, որտեղ չեն լինի Կրասնոդարի մարզի դատախազության եւ միլիցիայի աշխատակիցներ, եւ այդ խմբի ուժերով անցկացնել անհրաժեշտ միջոցառումներ պարզելու համար այն անձանց, որոնք ազգամիջյան թշնամանք են հրահրում»,-ասվում է դիմումի մեջ:

25 Апрель 2005 - 05:34 AMT
Генпрокурора РФ просят о независимой следственной бригаде по делу об армянском погроме в Новороссийске
Представители общественных организаций обратились к генеральному прокурору России Владимиру Устинову с просьбой назначить независимую следственную бригаду по делу об армянском погроме в Новороссийске, сообщает газета армян России “Еркрамас”. Подписавшие обращение, просят Владимира Устинова обратить внимание на критическую ситуацию в сфере дискриминации этнических меньшинств и систематических нарушений прав человека в Краснодарском крае. В обращении в частности сказано: «21 марта 2005 года примерно в 23.00 группа представителей Новороссийского казачьего общества во главе с атаманом В.Петрушей, находясь в состоянии алкогольного опьянения, совершили нападение на молодежь, отмечавшую день рождение в кафе «Смак», расположенном по ул. Ленина, 141 в поселке Цемдолина г. Новороссийска и учинили там погром. 22 марта 2005 года в результате обращений представителей казачества в г. Новороссийск съехались около двухсот представителей казачьих обществ из разных городов и районов Краснодарского края. Ими были совершены попытки учинить в п. Цемдолина и городе Новороссийске массовые беспорядки и этнические чистки в отношении жителей армянской и греческой национальностей. 22 марта 2005 года в городе Новороссийске стали распространяться листовки с публичным обращением Совета атаманов и требованиями «остановить армяно-кавказский беспредел» и депортацией армянский семей». Представители общественных объединений, подписавшие Обращение также считают незаконным соединение в одном производстве уголовного дела в отношении злостных хулиганских действий, совершенных В.Петрушей и другими и уголовного дела по факту причинения Петруше В.И. тяжкого телесного повреждения. Именно это решение, по мнению авторов Обращения послужило причиной необъективного и одностороннего расследования, защищающего только интересы В.Петруши и его товарищей. «Результатом вышеизложенного стало распространение 29-30 марта 2005 года в г. Новороссийске новой листовки в виде публичного печатного обращения казаков Новороссийска, направленного на возбуждение национальной вражды к представителям армянского и кавказского населения города, содержащего явно надуманные, искажающие истинные обстоятельства дела, клеветнические измышления в адрес депутата городской думы г. Новороссийска, председателя армянского культурно-просветительского общества «Луйс» г. Новороссийска В.Мхитаряна. На основании изложенного и с учетом того, что за последние несколько лет ни одно уголовное дело в Краснодарском крае, связанное с нападением на представителей этнических меньшинств и разжиганием межнациональной ненависти не было доведено до суда, просим назначить следственную группу не из числа работников прокуратуры и милиции Краснодарского края и провести ее силами неотложные меры к установлению лиц, совершивших указанные действия, направленные на возбуждение национальной вражды», – говорится в Обращении.