Նոյեմբերի 25-ից դեկտեմբերի 8-ը Երևանում տեղի կունենա բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը, որին կմասնակցեն 500 մարզիկներ 70 երկրներից: Երևան կժամանի նաև Ադրբեջանի հավաքականը: Նախկինում ևս ադրբեջանցի մարզիկները մասնակցել են մրցումների Երևանում՝ Եվրոպայի ձյուդոյի պատանեկան առաջնությանը 2009 թվականին:
Այն ժամանակ Ադրբեջանի հավաքականի կազմում Երևան էր ժամանել նաև Իլգար Մուշկիևը, որը արծաթե մեդալ նվաճեց: azerisport.com տված հարցազրույցում նա ասել է, որ առաջնությունը Հայաստանում բարձր մակարդակով էր կազմակերպված: «Մենք առանձին հյուրանոցում էինք իջևանել, մեզ ուղեկցում էր մրցումների ոստիկանության պարեկախումբը: Մեր ավտոբուսը չէր կանգնում կարմիր լույսի տակ: Նույնիսկ զուգարան գնալուց մենք մեկական թիկնապահ ունեինք: Մեզ խորհուրդ տվեցին ազգային թիմի համազգեստ չկրել, կրում էինք քաղաքացիական հագուստ»,-ասել է Մուշկիևը:
Նա խոստովանել է, որ եզրափակիչ մենամարտում մրցավարի համակրանքն իր մրցակցի՝ ռուսաստանցու կողմն էր: «Բայց ես ինքս էի մեղավոր: Անշուշտ, հանդիսատեսը մեր դեմ էր տրամադրված, սակայն երբ սկսվեց մենամարտը բոլոր իմ մտքերը միայն մրցակցի մասին էին, իսկ տրիբունաների վերաբերմունքին մենք հոգեբանորեն պատրաստ էինք»: Մուշկիևը գտնում է, որ Ադրբեջանի երիտասարդական հավաքականում հեռանկարային տղաներ կան, որոնք կարող են իրենց ցույց տալ Հայաստանում: «Հավատում եմ, որ նրանք Երևանից կվերադառնան մեծ հաջողություններով»,-ասել է Մուշկիևը:

С 25 ноября по 8 декабря в Ереване пройдет молодежный чемпионат мира по боксу. В нем примут участие около 500 боксеров из 70 стран. В Ереван приедет и сборная Азербайджана. Раннее азербайджанские спортсмены в Ереване принимали участие лишь на юношеском чемпионате Европы по дзюдо, который прошел в 2009 году.
Тогда в составе сборной Азербайджана в Ереван приехал и Ильгар Мушкиев, который завоевал серебряную медаль. В интервью azerisport.com дзюдоист сказал, что чемпионат был организован на высшем уровне. “Мы оставались в отдельном отеле, на турнир нас сопровождал кортеж полицейских. Наш автобус не останавливался на красный свет. Даже когда ходили в уборную, к нам приставляли одного охранника. Нам советовали не надевать форму национальной команды. Ходили в гражданской одежде”,- сказал Мушкиев.
Он признался, что в финальной схватке судья симпатизировал его сопернику из России: “Но виноват был я сам. Конечно, публика была настроена против нас, но после старта поединка все мои мысли были только о сопернике. А к отношению трибун мы были готовы психологически”.
Дзюдоист считает, что в молодежной сборной Азербайджана есть перспективные ребята, которые могут показать себя в Армении. “Верю, что они вернутся из Еревана с большими успехами”,- добавил Мушкиев.