10-ամյա լռությունից հետո նոյեմբերի 4-ին Դիարբեքիրում կրկին ղողանջել են հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու զանգերը: Ժամերգությունը վարել է ՀԱԵ Կոնստանդնուպոլիսի պատրիարք Արամ Աթեշյանը, գրում է Armenian Weekly-ն: Պատարագին ներկա են եղել հարյուրավոր հայեր Թուրքիայից և սփյուռքից:
Եկեղեցին սկսել է վերականգնվել 2009-ին Սուրբ Կիրակոս հիմնադրամի և Կոնստանդնուպոլիսի պատրիարքության հովանու ներքո: Առաջին անգամ եկեղեցին բացվել է ժամերգության համար 2011-ին, սակայն զանգակատունն այդ ժամանակ չէր վերականգնվել:
Զանգակատան բացման և օծման արարողության ժամանակ հիմնադրամի ղեկավար Էրգուն Այիլկը նշել է, որ այդ եկեղեցին ամենագեղեցիկ հայկական եկեղեցիներից է և հաստատում է այն, որ հայերն այս քաղաքում մեծամասնություն են եղել: «Մեր նախնիները ժառանգել են այն մեզ, սակայն հայտնի պատճառներից ելնելով մենք չենք կարողացել պահպանել մեր ժառանգությունը: Վերակառուցումը նշանակում է մեր հուշարձանները վերադարձնելու գործընթացի սկիզբ»,- ասել է նա: Նշենք, որ եկեղեցու վերակառուցոմը տեղի է ունեցել Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրի բարոյական և ֆինանսկան աջակցությամբ:

5 Ноябрь 2012 - 05:33 AMT
После десятилетий молчания 4 ноября в Диарбакыре вновь зазвучали колокола армянской церкви Св.Киракоса. Службу вел Константинопольский патриарх ААЦ, архиепископ Арам Атешян, уроженец Диарбакыра (Тигранакерт), пишет Armenian Weekly. На литургии присутствовали сотни армян из Турции и диаспоры.
Церковь начали восстанавливать в 2009 году при патронаже Фонда Святого Киракоса и Патриархии Константинополя. Впервые церковь была открыта для богослужения в 2011 году, однако колокольня тогда не была восстановлена.
На церемонии открытия и освящения колокольни глава Фонда Эргун Айилк отментил, что эта церковь одна их красивейших армянских церквей и подтверждает то, что армяне были большинством в этом городе. «Наши предки завещали ее нам, однако в силу известных причин, мы не смогли сохранить наше наследие. Реконструкция означает начало процесса возвращения наших памятников», – подчеркнул он. Отметим, что реконструкция церкви проводилась при моральной и финансовой поддержке мэра Диарбакыра Османа Байдемира.
Построенная в 1376 году церковь Святого Киракоса является самой большой на Ближнем Востоке. Во время Геноцида армян колокольня была снесена под предлогом того, что она выше минаретов мечетей города, а сама церковь, конфискованная как армянское владение, использовалась государственным банком Sumerbank как склад.