5 November 2012 - 16:28 AMT
Ադրբեջանի ընդդիմությանը «դուր չի գալիս», որ Վրաստանի կառավարությունը մտադիր է ամրապնդել կապերը Հայաստանի հետ
Այսօր Բաքվում կայացել է Միասնական Ադրբեջանի ազգային ճակատ ընդդիմադիր կուսակցության կառավարման նիստը: Ինչպես հաղորդում է Vesti.Az-ը, մեջբերելով կուսակցության մամլո ծառայությունը, նիստում սուր քննադատության է ենթարկվել Վրաստանի նոր կառավարության արտաքին քաղաքականությունը: Նշվել է, որ վրացական կառավարությունը բացահայտ ռևերանսներ է կատարում Ռուսաստանի և Հայաստանի կողմը: Միևնույն ժամանակ Վրաստանը հանդես է գալիս հայտարարություններով, որոնք հակասում են Ադրբեջանի շահերին, որը դժվար պահերին միշտ նյութական և բարոյական աջակցություն է ցուցաբերել Վրաստանին:
Ընդունված հայտարարությունում նշվում է, որ Բիձինա Իվանիշվիլին, ով նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ակտիվորեն այցելել է ադրբեջանաբնակ շրջաններ, հայտարարել է Ադրբեջանի հետ բարեկամության մասին, ընտրություններից հետո գրավել է տրամագծորեն հակառակ դիրքորոշում:
Դա, կուսակցության կարծիքով, հաստատում է Միխայիլ Սահակշվիլու իրավացիությունը, ով խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին հայտարարել է, որ Իվանիշվիլին «արտահայտում է ոչ թե վրացական ժողովրդի շահերը, այլ տարածաշրջանի որոշ պետությունների»:
Նիստի մասնակիցների կարծիքով, Ադրբեջանի կառավարությունը «պետք է հիշեցնի Իվանիշվիլիի կառավարությանը համակողմանի օգնության մասին, որն Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերվել է Վրաստանին ծանր պահերին, բացատրի նրան այդ երկրի համար Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակությունը»:

5 Ноябрь 2012 - 16:07 AMT
Азербайджанской оппозиции «не нравится», что новое правительство Грузии намерено укрепить отношения с Арменией
Сегодня в Баку состоялось заседание правления азербайджанской оппозиционной партии Народного фронта единого Азербайджана (ПНФЕА). Как сообщает Vesti.Az со ссылкой на пресс-службу ПНФЕА, на заседании резкой критике была подвергнута внешняя политика нового правительства Грузии. Было отмечено, что грузинское правительство делает откровенные реверансы в сторону России и Армении. В то же время Грузия выступает с заявлениями, противоречащие интересам Азербайджана, который в трудные времена всегда оказывал Грузии материальную и моральную поддержку.
В принятом заявлении подчеркивается, что Бидзина Иванишвили, который во время предвыборной кампании активно посещал районы компактного расселения азербайджанцев, заявлял о дружбе с Азербайджаном, а после прихода к власти занял диаметрально противоположную позицию.
Это, по мнению правления ПНФЕА, подтверждает правоту президента Михаила Саакашвили, который накануне парламентских выборов заявил, что Б.Иванишвили «выражает интересы не грузинского народа, а некоторых государств региона».
По мнению участников заседания, молчание Азербайджана только поощряет новое правительство Грузии на антиазербайджанские выступления. Поэтому правительству Азербайджана «следовало бы напомнить правительству Иванишвили о всесторонней помощи, оказывавшейся Азербайджаном Грузии в трудные минуты, разъяснить ему все стратегическое значение Азербайджана для этой страны».