7 Նոյեմբեր 2012 - 07:12 AMT
Նոյեմբերի 5-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն այցելեց Քութաիսիում տեղակայված Վրաստանի նորընտիր խորհրդարան` վերջինիս նախագահի և ղեկավար կազմի այլ անդամների հետ հանդիպման նպատակով:
Վրաստանի խորհրդարանի նորանշանակ խոսնակ Դավիթ Ուսուփաշվիլին, ողջունելով ՀՀ դեսպանին, նշեց, որ ՄԱԿ-ի և ԵՄ-ի դեսպաններից հետո սա իր երրորդ հանդիպումն է Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ, ընդ որում` Հայաստանի դեսպանն առաջինն է, ում հետ հանդիպումը կայանում է Քութաիսիի խորհրդարանի նորակառույց շենքում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընձեռված հնարավորության համար` դեսպան Մանուկյանը համոզմունք հայտնեց, որ ծանոթությունը նորընտիր խորհրդարանի ղեկավարության հետ և իր այցի ընթացքում ձեռք բերվելիք պայմանավորվածությունները գործնական նոր լիցքեր կհաղորդեն ոչ միայն միջխորհրդարանական համագործակցությանը, այլև կարևոր քայլ կհանդիսանան հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման հեռանկարի տեսանկյունից:
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը և ՀՀ դեսպանը, բարձր գնահատելով հայ-վրացական երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը անվտանգության հարցերի, տնտեսական, էներգետիկ և տարանցիկ առևտրի, կրթամշակութային և այլ բնագավառներում, միակարծիք էին համագործակցության հետագա խորացման անհրաժեշտության առումով: Երկուստեք ամրագրվեց տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանն ու տնտեսական ինտեգրմանն ուղղված քայլերի ակտիվացման կարևորությունը: Վրաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը պատրաստակամություն հայտնեց նոր լիցք հաղորդել երկկողմ հարաբերությունների խթանման գործընթացին, մասնավորապես` միջխորհրդարանական հարաբերությունների ոլորտում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև Վրաստանի հայ համայնքին հուզող հիմնախնդիրներին և դրանք անկաշկանդ բարձրացնելու և քննարկելու իրավական և փաստացի հնարավորության ապահովման կարևորությանը:
Դեսպան Մանուկյանն իր զրուցակցին փոխանցեց ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի շնորհավորական ուղերձն ու Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվեց Վրաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի կողմից:
Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակի առաջին տեղակալ տիկին Մանանա Կոբախիձեի հետ հանդիպման ընթացքում դեսպան Մանուկյանն անդրադարձավ միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված գործընթացներին:
Զրուցակիցները, մասնավորապես, ընդգծեցին պատգամավորական բարեկամության խմբերի համագործակցության, օրինաստեղծ գործունեության բնագավառում փորձի փոխանակման, միջազգային հարթակներում համագործակցության կարևորությունը:
Նույն օրը դեսպան Մանուկյանը հանդիպումներ ունեցավ նաև Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակներ Զուրաբ Աբաշիձեի, Մուրման Դումբաձեի և Զվիադ Ձիձիգուրիի, ինչպես նաև խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Թեդո Ջափարիձեի հետ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

7 November 2012 - 11:16 AMT
5-го ноября посол Армении в Грузии Ованнес Манукян посетил размещенный в Кутаиси новоизбранный парламент Грузии, где встретился с его руководством и грузинскими депутатами, сообщает пресс-служба МИД РА.
Приветствуя армянского дипломата, спикер парламента Грузии Давид Усупашвили отметил, что эта его третья после послов ООН и ЕС встреча на новом посту с руководителем аккредитованной в стране дипмиссии, более того, посол Армении – первый, с кем встреча проходит в новом здании парламента в Кутаиси.
В свою очередь, Ованнес Манукян выразил уверенность, что знакомство с новоназначенным спикером и достигнутые во время встреч в парламенте договоренности придадут новый импульс не только межпарламентскому сотрудничеству между парламентами, но и станут важным шагом на пути укрепления и углубления армяно-грузинских отношений.
В ходе встречи собеседники, высоко оценив уровень сотрудничества в сфере безопасности, экономики, транзита грузов, культуры и науки, отметили необходимость еще большего углубления отношений. Также была подчеркнута важность шагов по укреплению региональной безопасности и экономической интеграции. Усупашвили выразил готовность содействовать процессу развития двусторонних отношений, в частности, в сфере межпарламентского сотрудничества.
Собеседники затронули также вопросы, касающиеся волнующих армянскую общину Грузии тем, и отметили важность обеспечения правовой и фактической возможности для обсуждения касающихся армян Грузии проблем.
Ованнес Манукян передал Давиду Усупашвили поздравления спикера парламента Армении Овика Абраамяна и приглашение посетить Армению, которое было принято главой грузинского парламента.
Посол Армении в Грузии встретился также с первым вице-спикером Мананой Кобахидже, с которой обсудил перспективы развития армяно-грузинских отношений. Собеседники, подчеркнули, в частности, важность сотрудничества парламентских групп дружбы, обмена опытом в законотворческой деятельности, сотрудничества на полях международных организаций.
В тот же день Ованнес Манукян встретился с вице-спикерами парламента Грузии Зурабом Абашидзе, Мурманом Думбадзе и Звиадом Дзидзигури, а также с председателем парламентского комитета по внешним отношениям Тедо Джапаридзе.