Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության հաշվիչ պալատի նախագահ Վալերի Դիմիտրովին: Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին և ընդգծել, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում բարեկամ Բուլղարիայի հետ հարաբերությունների խորացմամբ:
Երկու ժողովուրդների վաղեմի բարեկամությունը, Հանրապետության ղեկավարի համոզմամբ, ամուր հիմք և նպաստավոր պայմաններ է ստեղծել միջպետական հարաբերությունների բնականոն զարգացման համար:
Նախագահի խոսքով, Բուլղարիայի հաշվիչ պալատի նախագահի այցը Հայաստանի վերահսկիչ պալատի հետ գործընկերային կապերն ամրապնդելու և համագործակցությունն ընդլայնելու փոխադարձ պատրաստակամության վկայությունն է, որը կարևոր է նաև միջպետական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից: Հանրապետության նախագահը եվրամերձեցման ճանապարհն ընտրած Հայաստանի համար կարևորել է նաև ԵՄ անդամ Բուլղարիայի հետ բարեփոխումների իրականացման գործում փորձի փոխանակումը:
Բուլղարիայի հաշվիչ պալատի նախագահը նշել է, որ այցի շրջանակներում նախատեսում է Հայաստանի վերահսկիչ պալատի իր գործընկերոջ հետ երկու երկրների բարձրագույն վերահսկիչ կառույցների միջև համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթ ստորագրել, որն ավելի կամրապնդի երկկողմ կապերն ու համագործակցության հետագա ընդլայնման հիմք կդառնա:
Վալերի Դիմիտրովը մեծագույն հարգանքով է խոսել երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում զգալի դերակատարություն ունեցող բուլղարահայ համայնքի մասին, որը նրա խոսքով, իր նշանակալի ավանդն ունի նաև Բուլղարիայի մշակութային, տնտեսական ու հասարակական-քաղաքական կյանքում, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

7 Ноябрь 2012 - 16:19 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня председателя Счетной палаты Болгарии Валерия Димитрова. Серж Саргсян поприветствовал гостя и подчеркнул, что Армения заинтересована в углублении отношений с дружественной Болгарией в сферах, представляющих обоюдный интерес. Многовековая дружба двух народов, по убеждению президента, создает крепкую основу и благоприятные условия для естественного развития межгосударственных отношений.
По словам президента, визит председателя Счетной палаты Болгарии является свидетельством готовности к расширению сотрудничества и укреплению деловых связей с Контрольной палатой Армении, что важно с точки зрения развития межгосударственных отношений. Для выбравшей путь евроинтеграции Армении важен также обмен опытом в реализации реформ с членом ЕС – Болгарией.
Председатель Счетной палаты Болгарии в свою очередь отметил, что в рамках визита намерен подписать с Контрольной палатой Армении документ по сотрудничеству между высшими контрольными палатами двух стран, который еще более укрепит двусторонние связи и станет основой для дальнейшего расширения сотрудничества.
Валерий Димитров с большим удовлетворением отметил значительную роль армянской общины Болгарии в укреплении дружбы между двумя народами, ее вклад в культурную, экономическую и общественно-политическую жизнь Болгарии, сообщает пресс-служба президента.