Թուրքիայի իշխանությունները կարգադրել են Հայաստանից Սիրիա թռչող ինքնաթիռին վայրէջք կատարել: Ինքնաթիռը զննության է ենթարկվել, հայտնում է թուրքական NTV հեռուստաալիքը: Հեռուստաալիքը նշում է, որ, ըստ նախնական տվյալների, ինքնաթիռը հումանիտար բեռ էր տեղափոխում:
Նշվում է, որ բեռների զննությունը պլանային է ու համաձայնեցված: Եթե ոչ մի արգելված բան չհայտնաբերվի, ինքանթիռը կկարողանա անխափան շարունակել թռիչքը, հայտարարել են տեղի իշխանությունները:
Վերջին ամսում սա արդեն երկրորդ հայկական ինքնաթիռն է, որի թռիչքը կասեցնում է Թուրքիան: Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել էին, թե զննության են ենթարկվելու բոլոր տրանսպորտային ինքնաթիռները, որոնք մեկնում են Սիրիա:
Հոկտեմբերի 15-ին Սիրիա հումանիտար բեռներ տեղափոխող հայկական ինքնաթիռը նույնպես վայրէջք կատարեց Թուրքիայում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց AIR Armenia ընկերության տնօրենը, որին պատկանում է օդանավը, Արսեն Ավետիսյանը, Սիրիա բեռներ տեղափոխելու համար պետք է Թուրքիայի օդային տարածքը հատելու թույլտվություն ստանալ: «Մենք ստացանք թույլտվություն մեկ պայմանով՝ ինքնաթիռը պետք է վայրէջք կատարի թուրքական տարածքում զննության համար»,-պարզաբանել է նա:

Власти Турции приказали направляющемуся в Сирию самолету из Армении приземлиться. Самолет был досмотрен, сообщает турецкий телеканал NTV. Телеканал отмечает, что, по предварительным данным, на борту самолета находится гуманитарный груз.
Отмечается, что проверка груза является плановой и согласованной. В случае если на борту не будет обнаружено ничего запрещенного к транспортировке в Сирию, самолет сможет беспрепятственно продолжить полет, заявили местные власти.
Это уже второй за месяц задержанный в Турции армянский самолет. Турецкие власти ранее заявляли, что будут досматривать все транспортные самолеты, которые направляются в Сирию, с целью проверки возможного наличия оружия на борту.
15 октября армянский самолет, перевозивший гуманитарную помощь в Сирию, также совершил запланированную посадку в Турции. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор компании AIR Armenia, которой и принадлежит самолет, Арсен Аветисян, для перевоза грузов в Сирию необходимо получить разрешение по перелету в воздушном пространстве Турции. «Мы получили это разрешение с одним предусловием: самолет должен сделать посадку в одном из турецких аэропортов для осмотра груза», – пояснил он.