8 Նոյեմբեր 2012 - 07:51 AMT
Սվետլանա Ժուրովա. ՌԴ-ն հուսով է, որ կստանա Լոնդոնի աջակցությունը Սոչիում կամավորների աշխատանքի կազմակերպման հարցում
Ռուսաստանը հույս ունի աջակցություն ստանալ բրիտանական կողմից Սոչիում կամավորների աշխատանքը կազմակերպելու հարցում: «Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ժառանգությունը» սեմինարի ընթացքում նման կարծիք է հայտնել Վանկուվերի օլիմպիական չեմպիոն, սենատոր Սվետլանա Ժուրովան:
2012-ի Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին մասնակցել են մոտ 70 հազար կամավորներ, որոնք ընրտվել են ավելի քան 240 հազար ցանկացողներից:
«Ռուսաստանում առաջին անգամ է կիրառվում նման փորձ: Նախկինում մենք կամավորների մասին չենք խոսել»,- ասել է Ժուրովան` մեկնաբանելով Սոչիում 2014-ի Օլիմպիական խաղերում կամավորների աշխատանքը:
Ժուրովան ասել է նաև, որ ռուսական կողմին կհետաքրքրի Լոնդոնի փորձը Պարալիմպիկ խաղերի կազմակերպման և անցկացման մեջ:
Միաժամանակ նա համոզմունք է հայտնել, որ ռուսական կողմին կհաջողվի համատեղել հումորը և արդիականությունը Սոչի 2014-ի բացման արարողության ժամանակ:

Россия надеется на помощь британской стороны в области организации работы волонтеров в Сочи, такое мнение высказала в ходе семинара “Наследие Олимпийских игр в Лондоне” олимпийская чемпионка Ванкувера, сенатор Светлана Журова.
В Олимпийских играх в Лондоне-2012 приняло участие около 70 тысяч волонтеров. Они были отобраны из более чем 240 тысяч желающих.
“Для России впервые такой опыт используется. Раньше мы о волонтерах не говорили”, – сказала Журова, комментируя работу волонтеров на предстоящих в Сочи в 2014 году Олимпийских играх.
Журова также указала, что российской стороне будет интересен опыт Лондона в организации и проведении Паралимпийских игр. При этом она отметила, что главным в такой организации является “социализация и включение людей с ограниченными возможностями”.
Журова также высказала уверенность в том, что российской стороне удастся совместить и юмор, и современность в церемонии открытия Сочи-2014.