Անցած շաբաթվա վերջում Փոթիի նավահանգստում սկսված գործադուլի պատճառով հայկական բեռանփոխադրման ընկերությունները ստիպված են բեռներն ուղղել Բաթումի նավահանգիստ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց բեռնափոխադրումների Megatrans ընկերության տնօրեն Գառնիկ Ալեքսանյանը, այդ ճանապարհն այն դեպքերի համար է, եթե Փոթիի նավահանգստի հետ կապված ինչ-ինչ խնդրրներ են առաջանում: «Մենք մեր բեռները երեկ Բաթում ենք ուղարկել, որը Փոթիից հեռու է մոտ 100 կմ»,-ասել է նա:
Ելնելով լրացուցիչ տարածության համար ծախսերից՝ կարելի է ենթադրել, որ մեքենայով մեկ կոնտեյների փոխադրման գինը բարձրացել է 100-200 դոլարով:
Ընկերության տնօրենի հավաստի տեղեկությունների համաձայն, Փոթիի նավահանգիստը կբացվի այսօր երեկոյան կամ վաղն առավոտյան:

Забастовка в грузинском порту Поти, начавшаяся в конце прошлой недели, привела к тому, что армянские грузоперевозочные компании вынуждены были перенаправить свой груз в порт Батуми.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIANNet директор грузоперевозочной компании Megatrans Гарник Алексанян, последний является «запасным» в случае если в порту Поти возникают проблемы. «Мы вчера направили наш груз в порт Батуми, который расположен на расстоянии около в 100 км от порта Поти», – сообщил он.
Исходя из расходов на дополнительное расстояние, можно предположить, что стоимость грузоперевозки одного контейнера с машиной повысилась на порядка $100-200.
У директора компании есть достоверная информация, что порт Поти будет открыт сегодня вечером или завтра утром.