Ինչպես գրում են Ադրբեջանում, Վրաստանի էկոնոմիկայի նոր նախարար Գեորգի Կվիրիկիշվիլին չի բացառել ռուսական «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ-ի» և Ադբեջանի Պետական նավթային ընկերության միջև կնքված համաձայնագրի վերանայումը: Ըստ նրա, չի կարելի ճիշտ համարել այն, որ ներդրողը միջոցներ է ներդնում երկրում և ցանկանում է 5 տարվա ընթացքում շահույթ ստանալ: «Կարգավորող հանձնաժողովների միջոցով ներդրողները չպետք է խախտեն սպառողների իրավունքները»,-կարծում է նա: Իսկ մինչ այդ Վրաստանի նոր վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել էր, որ մտադիր է նվազեցնել հանրապետություն մտնող գազի սակագինը:
Բոլոր այս անսպասելի հայտարարությունները և դեմարշերը առնչվում են Ադբեջանի Պետական նավթային ընկերության (SOCAR) շահերին, որը բոլորովին վերջերս գնել է «Ինտերա-Գրուզիա» ընկերությունը (ITERA InternationalEnergy LLC-ի «դուստրը»): Այս ձեռքբերման շնորհիվ SOCAR-ը իրավունք է ստացել Վրաստանի ամբողջ տարածքում, բացառությամբ Թբիլիսիի, գազի անմիջական վաճառք իրականացնել: Նոյեմբերի 3-ին SOCAR-ի նախագահ Ռովնագ Աբդուլլաևը ադրբեջանական հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է Գեորգի Կվիրիկիշվիլիի հայտարարությունը: Աբդուլլաևը հույս է հայտնել, որ Վրաստանի նոր կառավարության էյֆորիան կանցնի և վրացի գործիչնորի խոսքերը կհամընկնեն իրականության հետ: Նա հայտարարել է, որ նմանատիպ հայտարարություններն իրականում հանդիսանում են Վրաստանում հենց նոր ավարտված ընտրական գործընթացի մի մաս:
Իր մահմեդական հարևաններին գոհացնելու համար Սահակաշվիլին արել է ամեն բան, որպեսզի իր երկիրն ամբողջովին կախված լինի Բաքվից մատակարարվող էներգառեսուրսներից: Որպես դրա հետևանք է հանդիսանում Հայաստանի մեկուսացումը խողովակաշարերից և տարածաշրջանային ինտեգրացիայից: Թե ինչի մասին էր նա մտածում, երբ ենթարկվում էր Ալիևին և Էրդողանին, կարելի է միայն ենթադրել: Պարզ է միայն մի բան, որ որպես քրիստոնյայի` մարդուն հարիր չէ անել այն, ինչ ասում են մահմեդականները: Սակայն թողնենք վերջին 10 տարիների ընթացքում կատարված արարքները Սահակաշվիլիի խղճին, եթե նման բան նա առհասարակ ունի: Ի վերջո, գազի ներմուծումը Վրաստան Հայաստանին չի վերաբերում: Սակայն երկաթուղու աբխազական ճյուղի հնարավոր բացումը շատ ավելի լուրջ է: Բաքվում արդեն հիսթերկ բնույթի հայտարարություններ են արվում: «Եթե Աբխազիայի միջոցով Հայաստանի հետ երկաթգծային հաղորդագրությունը վերականգնվի, ապա Ադրբեջանը կարող է աջակցել Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անջատողական ռեժիմներին»,-հայտարարել է Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Մուսա Հասիմլին:
Ինչպես գրում են ադբեջանական ԶԼՄ-ները, Իվանիշվիլիի հայտարարությունները` Հայաստանի հետ երկաթգծային հաղորդակցությունը Ռուսաստանի կողմից կառավարվող Աբխազիայի միջոցով վերականգնելու մասին, Ադրբեջանում «անհանգստություն են առաջ բերում»:
Փորձագետները կարծում են, որ Վրաստանի վարչապետի նման քաղաքականությունը կարող է վնաս հասցնել Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին:
Հասիմլիի խոսքով, Իվանիշվիլիի վարած քաղաքականությունը չի կարող դրական արձագանք ստանալ: «Վրաստանը պետք է հաշվի առնի Ադրբեջանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները: Վրաստանի տնտեսական և սոցիալական դիրքն անմիջականորեն կախված է Ադրբեջանից: Եթե հայամետ քաղաքականությունը շարունակվի, ապա Ադրբեջանը ստիպված կլինի համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»,-ասել է նա: Պատգամավորի կարծիքով, եթե Ադրբեջանը ստիպված լինի համապատասխան քայլեր ձեռնարկել, ապա դրանք Վրաստանի համար ոչ մի դրական արդյունքների չի հանգեցնի:
Հասիմլին կոչ է անում նոր վարչապետ Իվանիշվիլիին «դադարել անհասկանալի հայտարարություններ անել և հասկանալ, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական հարաբերություններին վնաս հասցնելը բացասաբար կանդրադառնա, առաջին հերթին հենց Վրաստանի վրա»: Իսկ տխրահռչակ ադրբեջանցի քաղաքագետ, «Ալիևի հեքիաթները» ներկայացնող Մուբարիզ Ահմեդօղլուն կարծում է, որ Վրաստանը, կարծես թե, չեզոք դիրք է զբաղեցնում ղարաբաղյան հակամարտությունում, սակայն հակված է աջակցելու Հայաստանին: Նրա կարծիքով, Ադրբեջանը «պետք է վերանայի Վրաստանի հետ պայմանագրերն ու համաձայնագրերը»: Ահդմեօղլուի խոսքով, Ադրբեջանը շատ զիջումների է գնում Վրաստանին` շատ էժան վաճառելով գազը, սակայն Վրաստանի կողմից «պատասխան քայլերը նկատելի չեն»:
Սահակշվիլիի թողած ժառանգությունը Վրաստանը դեռևս երկար է «վայելելու», եթե իսկապես ցանկանում է փոխել երկրի կերպարը և «ժողովրդավարության փարոսից» նորմալ պետության վերածվել: Այդ ճանապարհը երկար և բարդ է. հարևանների հետ հարաբերությունների վերանայումը միշտ չէ, որ հեշտ է, և եթե հանկարծ Ադրբեջանն ու Թուրքիան խոսքերից գործի անցնեն, ապա Թբիլիսիին կմնա միայն հույսը դնել Մոսկվայի վրա` որքան էլ, որ դրանից խուսափեն վրացի առաջնորդները: Արևմուտքն արդեն խաչ է քաշել Վրաստանի վրա, ուստի նրանից օգնություն ակնկալել պետք չէ: ԱՄՆ նոր-հին նախագահ Բարաք Օբամայի համար առհասարակ միևնույն է Վրաստանը. նա իր խնդիրներն ունի: Եթե նախագահ դառնար Ռոմնին… Սակայն պատմությունը «եթե-ներով» չի կերտվում: Այնպես որ Իվանիշվիլին պետք է կողմնորոշվի` թեև դա չափազանց բարդ է:

9 Ноябрь 2012 - 16:46 AMT
Как пишут в Азербайджане, новый министр экономики Грузии Георгий Квирикашвили не исключил пересмотра договоров, заключенных с российской «Интер РАО ЕС» и Госнефтекомпанией Азербайджана (SOCAR). По его словам, нельзя считать правильным то, что инвестор вкладывает средства в стране и за пять лет хочет получить выгоду. «Инвесторы посредством регулирующих комиссий не должны нарушать права потребителей», – считает он. А до этого новый премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили заявлял о намерении снизить тарифы на поступающий в республику газ.
Все эти неожиданные заявления и демарши затрагивают интересы Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR), совсем недавно выкупившей компанию «Итера-Грузия» («дочку» ITERA International Energy LLC). Благодаря этому приобретению SOCAR получила право на прямые продажи газа по всей территории Грузии за исключением столицы этой страны – Тбилиси. 3 ноября президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев в интервью одному из азербайджанских каналов прокомментировал заявление Георгия Квирикашвили. Ровнаг Абдуллаев выразил надежду, что у нового правительства Грузии пройдет эйфория и слова грузинских деятелей совпадут с реалиями. Он отметил, что подобные заявления в действительности являются частью только что завершившегося выборного процесса в Грузии.
Саакашвили в угоду своим мусульманским соседям сделал все для того, чтобы его страна полностью зависела от поставок энергоресурсов из Баку. Как следствие – изоляция Армении от трубопроводов и региональной интеграции. О чем он думал, когда шел на поводу у Алиева и Эрдогана – можно только догадываться. Одно ясно – негоже человеку, вроде христианину, делать то, что говорят мусульмане. Но оставим все сделанное за 10 последних лет на совести Саакашвили, если у него таковая имеется. В конце концов, поставки газа в Грузию Армении не касаются. Но вот гипотетическое открытие абхазской ветки железной дороги намного серьезнее. В Баку уже раздаются истерические угрозы. "Если железнодорожная связь с Арменией будет восстановлена (через Абхазию), то Азербайджан может оказать поддержку сепаратистским режимам в Абхазии и Южной Осетии", – заявил депутат Милли Меджлиса Азербайджана Муса Гасымлы.
Как пишут азербайджанские СМИ, заявление Иванишвили о возможности восстановления железнодорожного сообщения с Арменией через подконтрольную России Абхазию “вызывает обеспокоенность” в Азербайджане.
Эксперты считают, что такая политика нового премьера Грузии может нанести ущерб отношениям с Азербайджаном.
По словам Гасымлы, политика Иванишвили не может восприниматься положительно. "Грузия должна учитывать союзнические отношения с Азербайджаном. Экономическое и социальное положение Грузии напрямую зависит от Азербайджана. Если проармянская политика продолжится, то Азербайджан вынужден будет предпринять соответствующие шаги", – сказал он. По мнению депутата, если Азербайджан вынужден будет предпринять ответные меры, то никаких положительных результатов Грузии это не даст.
Гасымлы призывает нового премьера Б.Иванишвили “прекратить делать свои непонятные заявления и понять, что нанесение ущерба стратегическим отношениям между Грузией и Азербайджаном, отрицательно отразится, в первую очередь, на самой же Грузии”. Ну а печально известный азербайджанский политолог, придворный рупор по части озвучивания «сказок Алиева», Мубариз Ахмедоглу считает, что Грузия, хотя вроде бы занимает нейтральную позицию в отношении нагорно-карабахского конфликта, но она склонна поддерживать Армению. По его мнению, Азербайджану “следует пересмотреть контракты и соглашения с Грузией”. По словам Ахмедоглу, Азербайджан идет на множество уступок Грузии, продавая очень дешево газ, однако со стороны Грузии “не заметно движения навстречу”.
Наследие Саакашвили Грузия еще долго будет расхлебывать, если действительно хочет изменить образ страны и превратиться из «маяка демократии» в нормальное государство. Дорога эта долгая и трудная – пересмотр отношений с соседями не всегда легок и если вдруг Азербайджан и Турция от угроз перейдут к делу, то Тбилиси остается уповать только на Москву, как этого ни избегают грузинские лидеры. Запад уже поставил крест на Грузии, так что помощи от него ждать не придется. Новому старому президенту США Бараку Обаме вообще нет никакого дела до Грузии – у него своих проблем хватает. Вот если бы президентом стал Ромни… Но история, как говорится, не терпит сослагательного наклонения. Так что Иванишвили нужно определиться, хотя это довольно трудно.