Երկուշաբթի օրը Ելիսեյան պալատում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպումով կմեկնարկի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Ֆրանսիա:
Կողմերը կքննարկեն երկու երկրների միջև տնտեսական և քաղաքական կապերի ամրապնդման հեռանկարները: Ինչպես սպասվում է, պետությունների ղեկավարները նաև կանդրադառնան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին:
Սարգսյանի հետ հանդիպումը, ով արդեն բազմիցս եղել է Ֆրանսիայում, Օլանդի համար կլինի առաջինը:
Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որը զբաղվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացով, Ֆրանսիան իր առջև նպատակ է դնում նպաստել կողմերի դիրքորոշումների մերձեցմանը:
Աշնան սկզբին խմբի ներկայացուցիչները հանդիպել են երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հետ, որպեսզի քննարկեն իրավիճակը վերջին ամիսների հաճակի դարձած հրադադարի ռեժիմի խախտումների լույսի ներքո, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ներկա այցի ընթացքում Սարգսյանը կհանդիպի ֆրանսիացի պատգամավորների և սենտորների հետ, որոնք մտնում են Հայաստանի հետ Բարեկամության խորհրդարանական խմբի մեջ: Նախագահը նաև կշփվի տեղի գործարար օղակների ներկայացուցիչների հետ:

12 Ноябрь 2012 - 06:34 AMT
Со встречи в Елисейском дворце с президентом Франсуа Олландом начнется в понедельник официальный визит во Францию президента Армении Сержа Саргсяна.
Стороны обсудят перспективы укрепления экономических и политических связей между двумя странами. Как ожидается, главы государств также затронут проблему урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе. Встреча с Саргсяном, который уже неоднократно бывал во Франции, станет первой для Олланда, избранного главой государства в мае.
В качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, занимающейся процессом мирного разрешения нагорно-карабахского конфликта между Арменией и Азербайджаном, Франция ставит своей целью содействовать сближению позиций сторон. В начале осени представители группы встретились с министрами иностранных дел двух республик, чтобы обсудить ситуацию в свете участившихся в последние месяцы нарушений режима прекращения огня, пишет ИТАР-ТАСС.
В ходе нынешнего визита Саргсян встретится с французскими депутатами и сенаторами, входящими в парламентскую Группу дружбы с Арменией. Президент также пообщается с представителями местных деловых кругов.