12 Նոյեմբեր 2012 - 10:20 AMT
Սիրիական Դեր Զոր անապատում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված եկեղեցին, որը հայտնի է նաև որպես Սրբոց Նահատակաց եկեղեցի, լրջորեն վնասվել է Սիրիայի կառավարական ուժերի և ապստամբների միջև բախումների արդյունքում:
Ամենայն հավանականությամբ, ռմբակոծության արդյունքում փլուզվել է եկեղեցու ստորին հատվածը` թանգարանն ու հուշահամալիրը, որտեղ պահվում են Ցեղասպանության զոհերի մասունքները: Բարեբախտաբար, հենց եկեղեցու շինությունը դիմակայել է պայթյունին:
Ավելի ուշ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ 1-ինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հալեպի Ազգային առաջնորդարանի ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունում, Արամ 1-ինը հաղորդել է, որ եկեղեցին կվերականգնվի երկրում իրավիճակը կարգավորվելուց անմիջապես հետո: Նշվել է նաև, որ եկեղեցին չեն փորձել կանխամտածված կերպով ոչնչացնել, այն վնասվել է մերձակայքում տեղի ունեցած պայթյունից:

Церковь памяти жертв Геноцида армян в сирийской пустыне Дер-Зор, известная также как Церковь Святых Мучеников была серьезно повреждена в результате вооруженных столкновений между правительственными войсками Сирии и повстанцами.
Судя по всему, в результате бомбардировок разрушена нижняя часть церкви – музей и мемориал, где хранятся останки жертв Геноцида армян. Само здание церкви, к счастью, устояло.
Позже Католикос Великого Дома Киликийского Арам I провел телефонную беседу с представителями Национальной патриархии Алеппо. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Великого Дома Киликийского, Арам I сообщил, что церковь будет восстановлена сразу после нормализации ситуации в Сирии. Было также отмечено, что церковь не пытались уничтожить преднамеренно, она пострадала в результате погремевшего вблизи от нее взрыва.