12 November 2012 - 13:53 AMT
Ելիսեյան պալատում ավարտվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ֆրանսուա Օլանդի հանդիպումը: Հանդիպումից հետո ՀՀ նախագահը լրագրողներին հայտարարել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է էլ ավելի զարգացնելու համագործակցությունը Ֆրանսիայի հետ: Նա նաև հայտարարել է, որ հպարտանում է այն բանով, որ Ֆրանսիայում մոտ կես միլիոն հայ է ապրում, որոնց համար Ֆրանսիան երկրորդ հայրենիքն է դարձել: Սերժ Սարգսյանը նաև հրավիրել է Ֆրանսուա Օլանդին հաջորդ տարի այցելել Հայաստան պետական այցով: Ֆրանսիայի նախագահն ընդունել է հրավերը:
Իր հերթին Ֆրանսուա Օլանդը, նշելով հարաբերությունների բարձր մակարդակը Ֆրանսիայի ու Հայաստանի միջև, նշեց, որ հարկավոր է զարգացնել նաև այդ հարաբերությունների տնտեսական բաղադրիչը: Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորմանը՝ Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ամեն ինչ կանեն բանակցային գործընթացի վերսկսման համար:
Բանակցությունները գործնականում դադարեցին, երբ Հունգարիան արտահանձնեց մարդասպան Սաֆարովին, որին Ադրբեջանում ներում շնորհվեց և որը հերոսացվեց:

12 Ноябрь 2012 - 13:30 AMT
В Елисейском Дворце завершилась встреча президентов Армении и Франции Сержа Саргсяна и Франсуа Олланда. После встречи президент Армении Серж Саргсян заявил журналистам, что Армения заинтересована в еще большем развитии сотрудничества с Францией. Он также заявил, что гордится тем, что во Франции проживает полумиллионная армянская община, для которой Франция стала второй родиной. Серж Саргсян также пригласил Франсуа Олланда в следующем году посетить Армению с государственным визитом. Президент Франции принял приглашение армянского коллеги.
В свою очередь, Франсуа Олланд, отметив высокий уровень отношений между Арменией и Францией, подчеркнул, что экономическую составляющую этих отношений необходимо развивать. Говоря о процессе урегулирования карабахского конфликта, французский президент заявил, что сопредседатели МГ ОБСЕ сделают все от них зависящее для возобновления переговорного процесса.
Переговоры по урегулированию карабахского конфликта сошли на нет после экстрадиции из Венгрии и возмутительного помилования и героизации в Баку убийцы армянского офицера Гургега Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.