12 Նոյեմբեր 2012 - 16:50 AMT
«Ֆրանսիան երկրորդ ներդրողն է Հայաստանում»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ: «Հայաստանում կան ավելի քան հարյուր ձեռնարկություններ, բայց դրանք կարող են ավելի շատ լինել»,- ասել է Օլանդը:
Ինչպես բացատրել է ֆրանսիացի նախագահը, ֆրանսիական փորձը և ներդրումները կարող են օգտակար լինել գյուղատնտեսության և տրանսպորտի ոլորտներում: Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը պետք է առաջարկներ պատրաստի այդ ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հերթին ասել է, որ ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդների միջև բազմադարյա բարեկամությունը պետք է ամրապնդել՝ ընդլայնելով տնտեսական կապերը: «Հայաստանը Ֆրանսիայի աջակության կարիքն ունի»,- հավելել է նա, հաղորդում է russian.rfi.fr-ը:
Երկու նախագահների հանդիպումից հետո լրագրողների առաջ Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ անդրադարձել է Ֆրանսիայի կողմից Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեմային. «Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ֆրանսիացիներին և Ֆրանսիայի կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի և այս հարցում սկզբունքային դիրքորոշման համար»:

«Франция является вторым инвестором в Армении», – сказал президент Франции Франсуа Олланд на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном, – «В Армении более ста французских предприятий, но их может быть и намного больше».
Как пояснил французский президент, французский опыт и инвестиции могут пригодиться в сельскохозяйственной отрасли и в транспорте. Французское Агентство по развитию (которое занимается разработкой экономических и социальных проектов в разных странах) должно подготовить предложения по развитию отношений в этих областях.
Президент Армении Серж Саргсян, в свою очередь, сказал, что многовековую дружбу между французским и армянским народами надо укреплять, расширяя экономические связи. «Армения нуждается в поддержке Франции», – добавил он, сообщает russian.rfi.fr.
После встречи двух президентов, перед журналистами Серж Саргсян еще раз коснулся темы признания Францией армянского Геноцида в Османской империи: “Хочу еще раз отблагодарить от всей души французов и правительство Франции за такое внимательное отношение к армянскому Геноциду и за принципиальную позицию по этому вопросу”.