13 November 2012 - 09:53 AMT
Berliner Umschau. Հնարավոր է, որ ՀՀ նախագահը, ստանալով սփյուռքի աջակցությունը, ընդունի Ադրբեջանի ռազմական մարտահրավերը
«Բաքվի և Երևանի միջև լարվածությունը հասել է վերջին տարիների ընթացքում անասելի լարվածության մակարդակի. Ղարաբաղյան հակամարտությունն արդեն ակնհայտորեն սառեցված չէ»,-ընդգծում են գերմանական ԶԼՄ-ները:
Գերմանական ԶԼՄ-ների ուշադրությունը գրավել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջերս տված հարցազրույցը, որտեղ նա հանդիմանում է պաշտոնական Բաքվին` պատերազմ նախապատրաստելու համար:
«Ադրբեջանը հարմար պահի է սպասում` պատերազմը վերսկսելու համար: Համոզված եմ, որ նման սխալը կվնասի ՀՀ և ԼՂՀ բնակչության անվտանգությանը, սակայն առավել մեծ վնաս կհասցվի հենց Ադրբեջանի բնակչությանը»,-հայտարարել է Սարգսյանը` The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում:
Հոդվածում ընդգծվում է, որ հակամարտությունը կարգավորելու միջնորդների փորձերն անարդյունք են: «Վերջերս ռազմական բախումներ են եղել հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում: Երկու կողմերից էլ կան վիրավորներ և սպանվածներ: ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ն մտահոգություն են հայտնել տեղի ունեցածի կապակցությամբ»,-նշվում է Berliner Umschau-ի կայքում հրապարակված հոդվածում:
Հեղինակն ընդգծել է, որ Ադրբեջանում քիչ չեն հակամարտությունը ռազմական ուղիով լուծելու կողմնակիցները:
«Առայժմ ռազմական գործողությունները սաhմանափակվում են միայն շփման գծում փոխհրաձգությամբ: Սարգսյանն ակնհայտորեն վախենում է, որ Իրանի վրա հնարավոր հարձակումը կապակայունացնի տարածաշրջանը»,-ընդգծել է հեղինակը:
Հոդվածում ընդգծվում է, որ Բաքվի և Երևանի միջև լարվածությունը կարող է աճել փետրվարին, եթե Սարգսյանը որոշի ընդունել Ադրբեջանի մարտահրավերը:
«Նա ցանկանում է վերընտրվել 2013թ փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Շատ հնարավոր է, որ ՀՀ նախագահը, ստանալով սփյուռք, օրինակ ԱՄՆ հայ համայնքի, աջակցությունը, ընդունի Ադրբեջանի ռազմական մարտահրավերը»,-ընդգծվում է հոդվածում:

13 Ноябрь 2012 - 09:21 AMT
Berliner Umschau: Вполне возможно, что президент Армении, заручившись поддержкой диаспоры, примет военный вызов Азербайджана
«Напряженность между Баку и Ереваном достигла небывалой за последние годы отметки. Карабахский конфликт уже явно не замороженный», – отмечают немецкие СМИ.
Внимание немецких СМИ привлекло недавнее интервью президента Армении Сержа Саргсяна, в котором он упрекает официальный Баку в подготовке к войне.
«Азербайджан ждет удобного момента, чтобы возобновить войну. Уверен, что подобная ошибка нанесет ущерб безопасности населения Нагорного Карабаха и Армении, однако наибольший ущерб будет нанесен населению Азербайджана», – заявил Саргсян в интервью The Wall Street Journal.
В статье отмечается, что попытки посредников урегулировать конфликт безрезультатны. «В последнее время боевые столкновения произошли на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск, а также в Нагорном Карабахе. С обеих сторон есть убитые и раненые. США и НАТО выразили озабоченность происходящим» – отмечено в статье, опубликованной на сайте Berliner Umschau.
Автор отметил, что в Азербайджане немало сторонников военного решения конфликта.
«Пока боевые действия ограничиваются только перестрелкой на линии фронта. Саргсян, очевидно боится того, что вероятное нападение на Иран дестабилизирует регион», – подчеркнул автор.
В статье отмечается, что напряженность между Баку и Ереваном может возрасти в феврале, если Саргсян решит принять вызов Азербайджана.
«Он желает повторного переизбрания президентом в феврале 2013 года. Вполне возможно, что Саргсян, заручившись поддержкой армянской диаспоры, например, в США решит, принять военный вызов Азербайджана», – отмечено в статье.