Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների ու անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը հաստատել է այն «փաստը», որ Ղազախի շրջանի բնակիչ Թելման Ալիևը, որը հատել է Հայաստանի հետ սահմանը, «պատանդ է վերցվել» հայ զինվորականների կողմից:
Ինչպես «ԱՊԱ» գործակալությանն է հայտնել հանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովը, համապատասխան աշխատանք է տարվում Ալիևին վերադարձնելու ուղղությամբ: Այդ կապակցությամբ դիմել են ՄԿԽԿ ադրբեջանական ներկայացուցչություն:
Իրականում նոյեմբերի 12-ին մոտավորապես 07:45-ին Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի Մազամլի գյուղի բնակիչ Թելման Ջավանաշիրօղլու Ալիևը, 1971թ. ծնված, հատել է հայկական սահմանը Հայաստանի Տավուշի մարզի շրջանում:

13 Ноябрь 2012 - 10:37 AMT
Азербайджанская госкомиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан подтвердила тот факт, что житель Газахского района Тельман Алиев был «взят в заложники» армянскими военными.
Как сообщил АПА секретарь комиссии Шахин Саилов, ведутся соответствующие работы по возвращению Т.Алиева назад. В связи с этим было сделано обращение в азербайджанское представительство Международного Комитета Красного Креста.
На самом деле 12 ноября в районе 07:45 житель села Мазамли Газахского района Азербайджана Тельман Джавашироглу Алиев, 1971 г.р. пересек армянскую границу в районе Тавушской области Армении.