Ռուսաստանի շախմատի տղամարդկաց հավաքականի ավագ մարզիչ Յուրի Դոխոյանը պատմել է կանանց աշխարհի առաջնության ընթացքի մասին, որն ընթանում է Հանտի Մանսիյսկում:
«Ուշադիր հետևում եմ Հանտի Մանսիյսկում ընթացող առաջնությանը, առայժմ մեր աղջիկները հաղթել են ոչ ամենաուժեղ մրցակիցներին, բայց կարող եմ ասել, որ հավաքականի շախմատիստուհիներից յուրաքանչյուրն ընդունակ է մրցել մրցաշարի ֆավորիտների հետ, որոնց շարքում առանձնանում է չինուհի Հոու Իֆանը»,- ասել է նա:
Մարզչի խոսքով, կանանց շախմատը յուրահատուկ մարզաձև է, որում ֆավորիտը չունի հաջողության այն երաշխիքները, ինչ տղամարդիկ. «Ուստի շատ բան որոշում է տվյալ պահին հոգեբանական վիճակը»:

Старший тренер мужской сборной России по шахматам Юрий Дохоян рассказал о ходе чемпионата мира среди женщин, который проходит в Ханты-Мансийске.
“Слежу за чемпионатом в Ханты-Мансийске пристально, пока наши девушки миновали не самых сильных оппонентов, но могу сказать, что каждая из шахматисток сборной способна составить конкуренцию рейтинг-фавориткам турнира, среди которых выделяется китаянка Хоу Ифань”,- сказал он.
По словам наставника, женские шахматы – это своеобразный вид спорта, и фаворит в них не имеет той гарантии успеха, как у мужчин, где малейший перевес означает практически выигрыш: “Поэтому многое будет решать психологическое состояние в конкретный момент”.