Ինչպես սպասվում էր, Ադրբեջանում «չափազանց ակտիվ» են արձագանքել Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի Խորխե Օրիկոյի գլխավորած պատվիրակության այցին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն: Ադրբեջանը շատ օպերատիվ բողոքի նոտա է հղել Ուրուգվային: Ինչպես հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլաևը, Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպանատանը հանձնարարվել է բողոքի նոտան հանձնել Ուրուգվայի ԱԳՆ:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ Արցախն ու Ուրուգվայը բարեկամ երկրներ են, որոնք ունեն բազմաթիվ նմանություններ թե իրենց պատմության, թե պետականաշինության փիլիսոփայության տեսանկյունից, ինչը բարենպաստ նախադրյալներ է ստեղծում երկու պետությունների միջեւ փոխգործակցության զարգացման համար: Նախագահ Սահակյանը բարձր է գնահատել Ուրուգվայի ներդրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, ինչպես նաեւ նրա հավասարակշռված քաղաքականությունն Արցախի Հանրապետության ճանաչման եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում:
Հանդիպումից հետո Ուրուգվայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի անդամ Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն լրագրողներին հայտարարել է, որ Ուրուգվայը կարող է դառնալ առաջին երկիրը, որը կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ ճանաչումը քաղաքական գործընթաց է և պետք է ընթանա աստիճանաբար:

14 November 2012 - 10:29 AMT
Как и следовало ожидать, в Азербайджане “крайне активно” прореагировали на визит возглавляемой спикером Палаты представителей Уругвая Хорхе Оррико делегации в Нагорно-Карабахскую Республику. Весьма оперативно Азербайджан направил ноту протеста Уругваю. Как заявил официальный представитель МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев, посольству Азербайджана в Аргентине, аккредитованному также в Уругвае, поручено передать ноту протеста МИД Уругвая.
Накануне в Степанакерте прошла встреча президента Арцаха Бако Саакяна с Хорхе Оррико. На встрече был обсужден широкий круг вопросов, касающихся развития двусторонних отношений. Бако Саакян отметил, что Арцах и Уругвай являются дружественными странами, которые имеют много общего как с точки зрения истории, так и философии государственного строительства, что создает благоприятные предпосылки для развития сотрудничества между двумя государствами. Президент Саакян высоко оценил вклад Уругвая в международное признание Геноцида армян, его взвешенную политику в деле признания Республики Арцах и урегулирования азербайджанско-карабахского конфликта.
А после встречи член комиссии парламента Уругвая по внешним отношениям Рубен Мартинес Уэльмо в беседе с журналистами не исключил, что Уругвай может стать первой страной, признавшей независимость Нагорного Карабаха. Говоря же о визите уругвайской делегации в Карабах, Уэльмо заявил, что для этого особая смелость не нужна. «Это всего лишь один шаг», – заявил он.