Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը հայտարարել է, որ 2013-ի հունվարին, երբ Հայաստանում տեղի կունենա ՖԻԴԵ-ի Նախագահական խորհուրդը, նա Սերժ Սարգսյանի հետ կմասնակցի Երևանի կենտրոնական փողոցում շախմատի ակադեմիայի շինարարության հիմնարկեքին:
«Ինչպես հայտնի է, անցած տարի Հայաստանի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել շախմատը որպես պարտադիր առարկա դպրոցական ծրագրի մեջ ներառելու մասին: Հայաստանում ակադեմիայի բազայի վրա հայտնի գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանի գլխավորությամբ պատրաստվում է շնորհանդես Նախագահական խորհրդի համար շախմատային պարտադիր ուսուցում ներմուծելու փորձի մասին»,- Իլյումժինովի խոսքերը հաղորդում է chess2012.ugrasport.com-ը:
Իլյումժինովը նշել է, որ ցանկանում է, որ մի երկիրը «բախվի» մյուսի հետ, բայց միայն շախմատի տախտակի վրա. «Օրինակ, Ուկրաինան` Ռուսաստանի դեմ, Հայաստանը` Ադրբեջանի, Ռուսաստանը` ԱՄՆ-ի: Կարելի է ասել, որ կորոշվի ազգի միջին IQ-ն, և դա խթան կդառնա երկրների նախագահների համար, որպեսզի դպրոցական ծրագրում շախմատ ներառեն»:
ՖԻԴԵ-ի ղեկավարը խոստովանել է, որ երբ սկսում է քննարկել այդ նախագիծը պետությունների ղեկավարների հետ, բոլոր սկսում են վախենալ:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին առաջարկեցի խաղ կազմակերպել երկու երկրների միջև: Մի նախագահն ասաց. «Իսկ եթե մենք պարտվենք, ապա կստացվի, որ մենք ավելի հիմա՞ր ենք»,- հավելել է նա:

Президент международной шахматной федерации Кирсан Илюмжинов заявил, что в январе 2013 года, когда в Армении пройдет Президентский совет ФИДЕ, он с Сержом Саргсяном будут закладывать камень под строительство шахматной академии на центральной улице Еревана.
“Как известно, в прошлом году президент Армении подписал указ о включении шахмат в школьную программу в качестве обязательной дисциплины. Оценки за шахматы ставят точно так же, как по математике или физике. В Армении на базе академии под руководством известного гроссмейстера Смбата Лпутяна готовится презентация для Президентского совета об опыте внедрения шахматного всеобуча”,- слова Илюмжинова передает chess2012.ugrasport.com.
По словам Илюмжинова, другая его идея- “столкнуть” страну со страной, но только на шахматной доске: “Например, Украина против России, Армения против Азербайджана, Россия против США. Турнир с использованием мобильных телефонов: игра в живом времени, на ход каждая сторона получает несколько минут, а вычислительный центр выбирает тот, который называли чаще всего. Можно сказать, что будет определяться средний IQ нации, и это как раз стимул для президентов стран, чтобы вводить в школы шахматы”.
Глава ФИДЕ признался, что когда он начинает обсуждать этот проект с главами государств, все начинают бояться.
“Предложил президентам Армении и Азербайджана организовать матч между странами. Один президент говорит: “А если мы проиграем, то получится, что мы глупее?”,- добавил он.