14 Նոյեմբեր 2012 - 11:36 AMT
ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, ով գտնվում է Խանտի Մանսիյսկում և հետևում է կանանց աշխարհի առաջնությանը, հայտարարել է, որ միջազգային ֆեդերացիան նախկինի նման ցանկանում է շախմատը դարձնել օլիմպիական մարզաձև:
«Մենք դրա հետ կապված հույսեր ունենք: Շատ երկրների, օրինակ, Ուզբեկստանի, Լեհաստանի, ազգային օլիմպիական կոմիտեները նամակներ են ուղարկում` խնդրելով ներառել շախմատը ձմեռային օլիմպիական ծրագրում»,- Իլյումժինովի խոսքերը հաղորդում է chess2012.ugrasport.com-ը:
Նա հավելել է, որ հաջորդ տարի ընտրություններ կկայանան Միջազգային օլիմպիական կոմիտեում, և կգա նոր նախագահ. «Հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի լուծել այս հարցը»:

Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов, который находится в Ханты-Мансийске и следит за чемпионатом мира среди женщин, заявил, что международная Федерация по-прежнему хочет сделать шахматы олимпийским видом спорта.
“У нас надежда на это есть. Национальные Олимпийские комитеты многих стран, например, Узбекистана, Польши присылают письма с просьбой включить шахматы в зимнюю олимпийскую программу”,- слова Илюмжинова передает chess2012.ugrasport.com.
Он добавил, что в следующем году состоятся выборы в Международном олимпийском комитете и, придет новый президент: “Надеюсь, нам удастся решить этот вопрос”.