14 Նոյեմբեր 2012 - 13:47 AMT
Բոննի Կոնվերսիայի միջազգային կենտրոնը հրապարակել է ռազմականացման ամենամյա գլոբալ ինդեքսը, որի համաձայն հինգերորդ տարին շարունակ աշխարհի ամենառազմականացված երկիրը Իսրայելն է:
Ռազմականացման ինդեքսը որոշվում է որպես պետության բյուջեի պաշտպանության ոլորտի և ՀՆԱ հարաբերակցություն: Հաշվի են առնվում նաև կրթության, առողջապահության ծախսերը, ինչպես նաև մի շարք այլ գործոններ:
Այդ վարկանիշում Իսրայելը ստացել է 877 միավոր, 70 միավորով գերազանցելով երկրորդ տեղը զբաղեցնող Սինգապուրին: Երրորդ տեղում է քաղաքացիական պատերազի ճիրաններում գտնվող Սիրիան՝ 782 միավոր, չորրորդն է՝ Ռուսաստանը 764 միավորով:
Ամենառազմականացված երկրների առաջին տասնյակում են Մերձավոր Արևելքի միանգամից վեց երկրներ՝ բացի Սիրիայից ու Իսրայելից, նաև Հորդանանը, Քուվեյթը, Բահրեյնը և Սաուդյան Արաբիան, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող Կիպրոսն ու Ադրբեջանը:
Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի ևս վեց երկրներ երկրորդ տասնյակում են՝ Օման, Ալժիր, ՄԱԷ, Լիբիա, Լիբանան և Մարոկկո: Նրանց ընկերակցում են Հունաստանը՝ 14-րդ տեղ, Բելառուսը՝ 16, Հարավային Կորեան՝ 18 և Ուկրաինան՝ 19-րդ տեղ:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ գործնականում Մերձավոր Արևելքի բոլոր երկրները աշխարհի ամենառազմականացված 40 երկրների թվում են: «Մերձավոր Արևելքը հակամարտության բազմամյա գոտի է, իսկ զենքի վեջին գնումները Սաուդյան Արաբիայի ու Քուվեյթի կողմից կարող եմ մեկնարկ հանդիսանալ տարածաշրջանային սպառազինության մրցավազքի համար»,-գտնում է նախագածի ղեկավար Յան Գրեբեն:
Փաստաթղթում նշվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի արագ սպառազինումը, որը հիմք է տալիս վախենալու ղարաբաղյան պատերազմի վերսկսումից: Հայաստանը վարկանիշում 23-ն է:
Թուրքիան 24-ն է 609 միավորով: ԱՄՆ-ն, որ աշխարհում պաշտպանության ոլորտի ամենամեծ բյուջեն ունի՝ 689 մլրդ դոլար, զբաղեցնում է միայն 29-րդ տեղը 591 միավորով:
Նվազագույն ռազմականացված երկրներն են Մադագասկարը, Նիգերը, Գանան ու Մավրիկիոսը, որն ընդամենը 105 միավոր ունի:
Վարկանիշը եզրափակող երկրների թվում քիչ չեն այն երկրները, որտեղ ներքին խժդժություններ են տեղի ունենում: Դա ստիպում է հեղինակներին փաստել, որ ռազմականացման ցածր մակարդակը դեռ չի երաշխավորում բնակիչների անվտանգությունը: Հաճախ, դա վկայում է այն մասին, որ ուժային կառույցներն այնքան թույլ են, որ չեն կարողանում կատարել իրեցն աշխատանքը, հայտնում է Newsru.co.il.-ը:

Боннский международный центр конверсии опубликовал ежегодный Глобальный индекс милитаризации (GMI), согласно которому пятый год подряд самой милитаризированной страной в мире является Израиль.
Индекс милитаризованности определяется как соотношение оборонного бюджета государства и его валового внутреннего продукта. Также в расчет принимаются расходы на образование, здравоохранение и ряд других факторов.
Израиль получил в рейтинге оценку в 877 баллов, на 70 баллов опередив находящийся на втором месте по уровню милитаризации Сингапур. На третьем месте – раздираемая гражданской войной Сирия (782 балла), на четвертом – Россия (764 балла).
В первую десятку самых милитаризованных стран мира входят сразу шесть стран Ближнего Востока (помимо Сирии и Израиля это Иордания, Кувейт, Бахрейн, и Саудовская Аравия), а также расположенные рядом Кипр и Азербайджан.
Еще шесть стран Ближнего Востока и Северной Африки входят во вторую десятку (Оман, Алжир, ОАЭ, Ливия, Ливан и Марокко). Компанию им составляют Греция (14-е место), Беларусь (16-е место), Южная Корея (18-е место) и Украина (19-е место).
Составители отчета отмечают, что практически все ближневосточные государства находятся среди сорока самых милитаризованных стран мира. "Ближний Восток – многолетняя зона конфликта, а последние закупки оружия Саудовской Аравией и Катаром могут дать старт региональной гонке вооружений", – считает глава проекта Ян Гребе.
В документе отмечается стремительное вооружение Азербайджана и Армении, которое дает основания опасаться возобновления карабахского конфликта. Сама Армения в рейтинге занимает 23 место.
Турция занимает в рейтинге милитаризации 24-ю строчку с 609 баллами, Ирак – 26-ю, Египет – 28-ю. США, обладающие самым высоким оборонным бюджетом в мире – он составляет 689 миллиардов долларов, – занимают только 29-ю строку с 591 баллом.
Норвегия находится на 44-м месте с 539 баллами, Пакистан – на 52-м месте, Афганистан – на 56-м месте, Франция – на 61-м, Швейцария – на 62-м, Великобритания – на 63-м. Индия занимает 71-ю строчку, Германия – 86-ю, Япония – 112-ю.
Наименее милитаризованными странами, согласно индексу, являются Мадагаскар, Нигер, Ямайка, Гана и Маврикий, набравший всего 105 баллов.
Среди замыкающих рейтинг стран немало охваченных внутренними беспорядками. Это заставляет авторов констатировать, что низкий уровень милитаризации еще не является гарантией безопасности жителей. Нередко он свидетельствует, что силовые структуры настолько слабы, что не могут выполнять свою работу, сообщает Newsru.co.il.