17 Նոյեմբեր 2012 - 09:54 AMT
Կոնգրեսական ՄաքԳովերնը կոչ է անում ԱՄՆ-ին ամեն ինչ անել Սիրիայում քրիստոնյաների, այդ թվում հայերի, պաշտպանության համար
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեյմս ՄաքԳովերնը կոչ է արել պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին երաշխավորել, որ «ԱՄՆ-ն կոչ է անում բոլոր կողմերին Սիրիայում ապահովել ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում հայերի, պաշտպանությունը, որոնք հայտնվել են ռազմական գործողությունների էպիկենտրոնում», հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
«Մենք բարձր ենք գնահատում կոնգրեսական ՄաքԳովերնի դիրքորոշումը և կառուցողական համագործակցությունը պետդեպարտամենտի հետ, որպեսզի նպատակային օգնություն ցուցաբերվի Սիրիայի քրիստոնեական, այդ թվում հայ համայնքին: Մենք կիսում ենք նրա մտահոգությունը հակամարտության անմեղ զոհերի վերաբերյալ և միանում ենք ԱՄՆ վարչակազմին ուղղված կոչին»,-հայտարարել է ANCA գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Հիլարի Քլինթոնին ուղղված նամակում կոնգրեսականը կոչ է արել ԱՄՆ-ին որոշել մարդասիրական օգնության առաջնայնություններն ու նպաստել Սիրիայի քրիստոնեական համայնքների վերաբնակեցմանը:
Մասնավորապես, կոնգրեսականը նշել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է համոզվի, որ ամերիկյան օգնությունը հասնում է Սիրիայի բնակչությանը, այդ թվում հայերին և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնություններին, նպաստի, որպեսզի ամերիկահայերի հանգանակած օգնությունը տեղ հասնի, համագործակցի Հայաստանի հետ սիրիահայերի վերաբնակեցման հարցում:
«Սիրիայի հայ համայնքը, հատկապես Հալեպի ու մերձակա բնակավայրերի բնակչությունը, Հայոց ցեղասպանսւթյունը վերապրած հայերի շառավիղներն են: Այսօր հայերը, այլ ազգային փոքրամասնությունների հետ միասին, դառնում են ռմբակոծությունների, գնդակոծությունների, սպանությունների ու առևանգումների զոհ: Ոչնչացվում և պղծվում են նրանց սրբությունները»,-գրել է իր նամակում կոնգրեսական ՄաքԳովերնը:

17 Ноябрь 2012 - 09:30 AMT
Конгрессмен МакГоверн призывает США приложить все усилия для защиты христианских, в том числе и армянского, меньшинств в Сирии
Конгрессмен США Джеймс МакГоверн призвал госсекретаря Хиллари Клинтон гарантировать, что «США призывают все стороны в Сирии обеспечить защиту национальных меньшинств, в том числе армян, которые попали в эпицентр боевых действий между властями и оппозицией», сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA)
«Мы высоко ценим позицию конгрессмена МакГоверна и конструктивное сотрудничество с госдепартаментом, направленное на оказание целевой помощи Америки всем нуждающимся в Сирии, в том числе армян, другим христианским меньшинствам. Мы разделяем его заботу о невинных жертвах конфликта и присоединяемся к направленному администрации США призыву использовать всю силу американской дипломатии, чтобы убедить все стороны противостояния в Сирии в необходимости обеспечения безопасности национальных меньшинств и мирного населения», – заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
В направленном Хиллари Клинтон письме конгрессмен МакГоверн призвал США определить приоритеты гуманитарной помощи и содействия переселению христианских общин Сирии.
В частности, конгрессмен отметил, что США должны убедиться, что американская помощь доходит до населения Сирии, в том числе армян и других христианских меньшинств, содействовать доставке в страну помощи, предоставленной армянами Америки и других государств, сотрудничать с Арменией в оказании помощи переселенцам из Сирии.
«Армянская община Сирии, особенно, те, кто живет в районе Алеппо, являются потомками выживших во время Геноцида армян. Сегодня армяне, наряду с другими этническими меньшинствами, становятся жертвами бомбежек, снайперов, убийц, похитителей. Уничтожаются и оскверняются из святыни», – особо отметил в своем письме Джеймс МакГоверн.