Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավորների շարքում յուրաքանչյուր ընտրությունների հետ աճում է հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների թիվը, դա ուկրաինական հանրությանը համայնքի ինտեգրվածության բարձր մակարդակի ցուցանիշ է, Analitika.at.ua-ին տված հարցազրույցում ասել է «Ֆրազա» մեդիա հոլդինգի գլխավոր խմբագիր Վիտալի Կուստովը:
«Ինձ թվում է, որ բազմաթիվ այլ գործոններից բացի, դա նաև վկայում է հայ համայնքի ներկայացուցիչների նկատմամբ Ուկրաինայի բնակիչների աճող վստահության մասին: Ենթադրում եմ, որ Ուկրաինայում հայ համայնքի ազդեցությունը կաճի նաև հետագայում: Եվ դա դրական գործընթաց է, քանի որ Հայաստանը և Ուկրաինան ունեն շատ ընդհանուր պատմական արմատներ, ընդհանուր թշմանիներ և ընդհանուր բարեկամներ»,- հայտարարել է Կուստովը:
Ուկրաինայի խորհրդարանում ընտրությունների արդյունքներով երեք հայեր դարձել են պատգամավորներ: Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում կաշխատեն Ուկրաինայի Հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը և անվանի ձեռնարկատեր Նվեր Մխիթարյանը, ինչպես նաև Խարկովի շրջանի նախկին նահանգապետ Արսեն Ավակովը:
Առաջիկայում Ուկրաինայի Հայերի միությունը պլանավորում է հրավիրել բոլոր մակարդակների հայազգի պատգամավորներին ընդհանուր ժողով, որտեղ կքննարկվեն Ուկրաինայի հայկական սփյուռքի համախմբան հարցեր: ՈՒՀՄ քարտուղարության տվյալներով, տեղի խորհուրդների պատգամավորներ են ավելի քան 30 հայեր:

Среди депутатов Верховной рады Украины с каждыми выборами растет количество представителей армянской диаспоры, это показатель высокого уровня интегрированности общины в украинское общество, в интервью Analitika.at.ua заявил шеф-редактор Медиа Холдинга «Фраза» Виталий Кустов.
«Мне кажется, что кроме множества прочих факторов, это также свидетельствует о растущем уровне доверия жителей Украины к представителям армянской диаспоры. Полагаю, что влияние армянской диаспоры в Украине будет расти и далее. И это позитивный процесс, поскольку у Армении и Украины много общих исторических корней, общих врагов и общих друзей», – заявил Кустов.
По итогам выборов в парламент Украины трое армян стали народными депутатами. В Верховной Раде Украины седьмого созыва будут работать председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян и известный предприниматель Нвер Мхитарян, которые прошли по списку Партии регионов, а также экс-губернатор Харьковской области Арсен Аваков, представляющий объединенную оппозицию.
В ближайшее время Союз армян Украины планирует пригласить депутатов всех уровней армянского происхождения на общее собрание, где будут обсуждены вопросы консолидации армянской диаспоры Украины и ее взаимодействие с другими общинами. Согласно данным секретариата Союза армян Украины, депутатами местных советов являются более трех десятков армян.