Հեսսենի Խաղաղության և հակամարտությունների հետազոտության հիմնադրամը (Peace Research Institute Frankfurt, PRIF) Գերմանիայում կանցկացնի միջազգային համաժողով` «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ խաղաղության հասնելու գործընթացը. արդարության դերը հակամարտության կարգավորման մեջ» թեմայով: Համաժողովը կկանայա նոյեմբերի 23-27-ը
Արնոլդսհայն Ավետարանական ակադեմիայում Ակադեմիական փոխանակման գերմանական ծառայության (DAAD) հովանավորությամբ:
Քառօրյա համաժողովին ներկա կլինեն ավելի քան 40 մասնակիցներ, որոնց շարքում` քաղաքականության և գիտության առաջատար ներկայացուցիչներ: Թեմատիկ գերակայություն կդառնա մինչև այժմ քաղաքական և գիտական բանավեճերում բավականաչափ չլուսաբանված հարցը ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեջ արդարության դերի մասին:
«Որքա՞ն արդարություն է պետք խաղաղության համար». այս հարցի դերը կարող է որոշիչ դառնալ, եթե հաշվի առնել խաղաղություն ձեռք բերելու համար երկար և անպտուղ բանակցությունները: Հակամարտող կողմերի չափազանց տարբեր դիրքորոշումների ետևում, հնարավոր է, առկա են արդարության անհամատեղելի հասկացություններ, ուստի Գերմանիայի ԱԳ նախարար Վեստերվելլեի վերջին պահանջը` վերջապես հասնել հակամարտության խաղաղ լուծման, շատ բարդ է թվում, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են հիմնադրամի գլխավոր քարտուղարությունում:
Համաժողովի նպատակն է պայմանների վերլուծությունը, որոնց դեպքում այդ հասկացությունները և արդարության պահանջները կարող են հասցվել երկու կողմերի գիտակցությանը: Այպիսով, կարող են փոխզիջման հասնել և ավանդ ունենալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման մեջ: ԼՂ հակամարտության մասին գերմանացի մասնագետների ներածական զեկույցներից հետո ելույթ կունենան անվանի գիտնականներ Հայաստանից և Ադրբեջանից: Նրանք կառաջարկեն ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ հակամարտող կողմերի դիրքորոշումների նկատմամբ քննադատական հայացք: Դրանից հետո պլանավորված է բանավեճ երկու երկրների կառավարությունների և խորհրդարանների ներկայացուցիչների միջև: Բացի դրանից, ռուս և գերմանացի մասնագետները կզեկուցեն իրավիճակի վրա ազդեցության տարածաշրջանային և միջազգային գործոնների մասին:
Համաժողովը հնարավորություն կտա Գերմանիայում հանդիպել հակամարտող կողմերի քաղաքական գործիչների և գիտնականներին և կարևոր պլատֆորմ կստեղծի միջազգային և ազգամիջյան երկխոսության համար: Միջոցառումը կանցկացվի ռուսերեն և գերմաներեն լեզուներով` սինխրոն թարգմանությամբ:

19 Ноябрь 2012 - 08:14 AMT
В Германии состоится конференция по Карабаху, основной вопрос – справедливость при решении конфликта
Гессенский Фонд Исследования Мира и Конфликтов (Peace Research Institute Frankfurt, PRIF) проведет в Германии международную конференцию на тему "Процесс достижения мира вокруг Нагорного Карабаха: роль вопроса справедливости в урегулировании конфликта". Конференция состоится с 23 по 27 ноября в Евангелической Академии Арнольдсхайн недалеко от Франкфурта-на-Майне при спонсорском участии Немецкой Службы Академического Обмена (DAAD).
На четырехдневной конференции ожидаются более 40 участников, среди них – ведущие представители политики и науки. Тематическим приоритетом станет до сих пор недостаточно освещенный в политической и научной дискуссии вопрос о роли справедливости в решении нагорно-карабахского конфликта. «Сколько справедливости нужно для мира?»: роль этого вопроса может оказаться решающей, если принять во внимание долгие и бесплодные переговоры по достижению мира. За крайне различными позициями конфликтующих сторон стоят, возможно, несовместимые понятия справедливости, и потому недавнее требование министра иностранных дел Германии Вестервелле, наконец-то прийти к "мирному решению" конфликта, кажется очень сложным, сообщили PanARMENIAN.Net в Гессенском Фонде.
Целью конференции станет анализ условий, при которых эти понятия и требования справедливости смогут быть доведены до сознания контрагентов. Таким образом, может быть найден компромисс и внесен вклад в мирное урегулирование конфликта. После вступительных докладов немецких специалистов по вопросе справедливости в процессах заключения мира и по нагорно-карабахскому конфликту последуют выступления известных ученых из Армении и Азербайджана. Они предложат критический взгляд на позиции конфликтующих сторон по Карабахскому вопросу. После этого запланирована дискуссия между представителями правительств и парламентов обеих стран, темой которой в первую очередь станут различные представления и предложения по урегулированию конфликта.
Кроме того, специалисты из Германии и России доложат о региональных и интернациональных факторах воздействия на ситуацию.
Конференция впервые даст возможность для встречи специалистам из науки и политики вовлеченных в конфликт стран в Германии, и, таким образом, создаст важную платформу для международного и межсекторного диалога.