Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հավանաբար, վերջնականապես կորցրել է չափի զգացողությունը: Twitter-ի նրա էջում զետեղվել են հատվածներ «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության 20-ամյակին նվիրված նիստում ունեցած ելույթից: Իր հայտարարության մեջ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե, պարզվում է, «Հայաստանը որպես երկիր ոչ մի նշանակություն չունի: Փաստացի դա գաղութ է, ֆորպոստ, որը ղեկավարվում է արտերկրից և հին ադրբեջանական հողերում ստեղծված արհեստական տարածք է»: Ավելին, Ալիևն ասել է, թե «Ադրբեջանը գնալով հզորանում և ամրանում է, իսկ Հայաստանը գնալով թուլանում է ու անկում է ապրում»: «Մենք առաջիկայում ևս ջանքեր կգործադրենք Հայաստանի մեկուսացման ուղղությամբ»,-խոստացել է ադրբեջանցի նախագահն իր ենթականերին:
Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի նախագահի նման ելույթներն անպատժելիության արդյունք են: Ադրբեջանի առհամարական վերաբերմունքը համաշխարհային հանրության հանդեպ հակազդեցություն չի ստանում մի պարզ պատճառով՝ նավթի: Դրանով է պայմանավորված նաև Ադրբեջանի կողմից միջազգային օրենքների ու սկզբունքների, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդների ուղղակի հորդորների անտեսումը:
Սակայն, ամեն ինչ այդքան իդեալական չէ Ադրբեջանում: Ըստ կանխատեսումների, նավթն Ադրբեջանում շուտով կվերջանա: Ճիշտ է, տարբեր ժամկետներ են նշվում՝ 2014թ. մինչև «մի քանի տասնամյակ»: Բաքուն արդեն կանխատեսում է նավթի արդյունահանման նվազում վեց տոկոսով՝ հասնելով մինչև 42,9 մլն տոկոսի 2012թ. ավարտին և հաջորդ տարի: Ի սկզբանե, 17 տարի առաջ համարվում էր, որ նավթի պաշարներն Ադրբեջանում կազմում են 4-12 մլրդ տոննա, սակայն, ըստ վերջին տվյալների, նավթը երկրում ընդամենը 1,5 մլրդ տոննա է: Այժմ ադրբեջանական հանքավայրերից արդյունահանվում է տարեկան 50 մլն տոննա նավթ, որի գրեթե 90 տոկոսը հում տեսքով արտահանվում է, սակայն, արդեն 2014 թվականից արդյունահանման մակարդակը արագ կնվազի, վստահ են փորձագետները: Անշուշտ, դա չհաշված այն նավթը, որ Ադրբեջանը «թաքուն արդյունահանում է» Կասպից ավազանի հարևաններից:
Սակայն, ինչպես նշում են փորձագետները, նավթի պաշարները մի օր վերջանում են, կվերջանան դրանք նաև Ադրբեջանում, և այն ժամանակ Բաքուն ստիպված կլինի վճարել:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев, видимо, абсолютно потерял чувство меры. На его странице в социальной сети Twitter появились отрывки из речи на заседании, посвященном 20-летию партии «Ени Азербайджан». В своем заявлении азербайджанский президент заявил, что оказывается «Армения, как страна, не представляет никакого значения. Фактически она является колонией, форпостом, управляемой из-за рубежа территорией, искусственно созданной на древних азербайджанских землях». Более того, Алиев сказал, что «Азербайджан из года в год усиливается и укрепляется. А Армения с каждым годом слабеет и приходит в упадок». «Мы и впредь будем прилагать усилия по изоляции Армении», – пообещал азербайджанский президент своим подчиненным.
Ни для кого не секрет, что подобные речи азербайджанского президента есть результат безнаказанности. Наплевательское отношение Азербайджана ко всему мировому сообществу сходит ему с рук по одной простой причине – нефти. Этим обусловлено и пренебрежение не только международными законами и принципами, но и прямыми призывами и предложениями тех же посредников по карабахскому урегулированию.
Но не все для Азербайджана так идеально. Согласно прогнозам, нефть в Азербайджане скоро закончится. Правда, сроки называются разные – от 2014 года до «пару десятилетий». Баку уже прогнозирует снижение добычи нефти на шесть процентов до 42,9 миллиона тонн по итогам 2012 года и в следующем году. Изначально, 17 лет назад, считалось, что запасы нефти в Азербайджане составляют 4-12 млрд тонн, однако, по последним данным, нефти в стране всего 1,5 млрд тонн. В настоящее время из азербайджанских месторождений выкачивается по 50 млн тонн в год (почти 90% отправляется в сыром виде на экспорт), но уже с 2014-го уровень добычи начнет быстро снижаться, уверены эксперты. Это, конечно, не считая нефти, которую Азербайджан втихаря «добывает» у соседей по Каспию.
Но, как отмечают эксперты, все запасы нефти когда-нибудь кончаются, закончатся они и в Азербайджане, и тогда Баку придется платить по счетам.