21 Նոյեմբեր 2012 - 12:14 AMT
Սկզբունքորեն, վաղուց է հայտնի, որ ադրբեջանա-թուրքական «մեկ ժողովուրդ՝ երկու պետություն» գաղափարը նշանակություն ունի միայն Ադրբեջանի համար, որը «ավագ եղբայր» Թուրքիայի կարիքն ունի: Չնայած թուրք պաշտոնյաների հավաստիացումներին, բուն թուրքական հանրությունը եղբայրաբար չի վերաբերվում ադրբեջանական հանրությանը: Թուրքիայում ադրբեջանցիներին «վերևից» են նայում և հազիվ թե հանուն նրանց ինչ-որ զոհողությունների գնան:
Սա հիանալի հաստատում է այն արձագանքը, որը ստացան Ադրբեջանի նախագահի ցինիկ հայտարարությունները Հայաստանի մասին: Մասնավորապես, նա հայտարարել էր, թե պարզվում է, «Հայաստանը որպես երկիր ոչ մի նշանակություն չունի: Փաստացի դա գաղութ է, ֆորպոստ, որը ղեկավարվում է արտերկրից և հին ադրբեջանական հողերում ստեղծված արհեստական տարածք է»: Ավելին, Ալիևն ասել է, թե «Ադրբեջանը գնալով հզորանում և ամրանում է, իսկ Հայաստանը գնալով թուլանում է ու անկում է ապրում»: «Մենք առաջիկայում ևս ջանքեր կգործադրենք Հայաստանի մեկուսացման ուղղությամբ»,-խոստացել է ադրբեջանցի նախագահն իր ենթականերին:
Թուրք ընթերցողները միանգամայն անսպասելի կերպով են արձագանքել Հայաստանի մասին Իլհամ Ալիևի խոսքերին: Մասնավորապես, իր մեկնաբանություններում ընթերցողներից մեկը գրել է.«Այս հայտարարությունը վայել չէ պետական գործչին: Նրա հայրը խելացի մարդ էր, սակայն որդին չի ժառանգել նրա նրբանկատությունն ու դիվանագիտական հմտությունները: Եվ նա իր հետևից է քաշում Թուրքիային»: «Այդ մարդը սպառնալիք է խաղաղությանը տարածաշրջանում: Մի մոռացեք, որ նա է պատասխանատւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ձախողման համար»,-գրում է մեկ այլ ընթերցող Թուրքիայից: «Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման նվազման պայմաններում հիստերիան Ալիևի համար իշխանությունը պահպանելու միակ միջոցն է: Վերլուծաբանների մեծ մասը գտնում է, որ նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանում գնալով նվազելու է: Այո, նավթը շատ փող բերեց Ադրբեջանին, սակայն բնակչության մեծ մասը աղքատության մեջ է ապրում: Ես չեմ ասում թե Հայաստանը դրախտավայր է, սակայն շարքային ադրբեջանցիները նույն խնդիրներն ունեն, ինչ հայերը»,-ասվում է մեկ այլ թուրք ընթերցողի մեկնաբանության մեջ»:
Հայաստանում Ալիևի ելույթը համեմատել են 1930-40թթ. Ադոլֆ Հիտլերի ելույթների հետ: ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Ալիևին անվանել է «բռնապետական պետության բռնապետ առաջնորդ»: «Իր ցինիկ հայտարարություններով Ալիևը ցույց է տալիս, որ 21-րդ դարում դեռ մնացել են ֆաշիզմի կողմնակիցներ, և որ այդ գաղափարախոսությունը զարգանում է նրա նման առաջնորդների շնորհիվ»,-ասել է նա:

21 Ноябрь 2012 - 11:55 AMT
В принципе, давно известно, что азербайджано-турецкая идея «Один народ, два государства» имеет значение только для Азербайджана, который нуждается в Турции как в старшем брате. Несмотря на заверения официальных лиц Турции, само турецкое общество не относится по-братски к обществу азербайджанскому. В Турции к азербайджанцам относятся свысока и вряд ли ради них пойдут на какие-либо жертвы.
Отличной иллюстрацией этого стала реакция на циничные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева об Армении. В частности, он заявил, что оказывается «Армения, как страна, не представляет никакого значения. Фактически она является колонией, форпостом, управляемой из-за рубежа территорией, искусственно созданной на древних азербайджанских землях». Более того, Алиев сказал, что «Азербайджан из года в год усиливается и укрепляется. А Армения с каждым годом слабеет и приходит в упадок». «Мы и впредь будем прилагать усилия по изоляции Армении», – пообещал азербайджанский президент своим подчиненным.
Турецкие читатели прореагировали на слова Алиева весьма неожиданно для азербайджанской стороны. В частности, в своих комментариях один читателей написал: “Это не подобающее государственному деятелю заявление. Его отец был умным человеком, но не перенял его такт и дипломатических навыков. И он тянет за собой Турцию”. “Этот парень является угрозой для мира в регионе. Не забывайте, что он несет ответственность за провал нормализации армяно-турецких отношений”, – пишет другой читатель из Турции. “В условиях снижения уровня добычи нефти в Азербайджане, истерия – единственный путь сохранения власти для Алиева. Большинство аналитиков утверждает, что уровень добычи нефти в Азербайджане будет снижаться с каждым годом. Да, нефть принесла много денег Азербайджану, но большая часть населения страны живет в нищете. Я не говорю, что Армения – это рай на земле, но у рядовых азербайджанцев те же проблемы, что и армян”, – говорится в комментарии еще одного турецкого читателя.
В Армении заявление Алиева сравнили с выступлениями Адольфа Гитлера в 1930-1940-ые годы. Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, назвав Алиева "тоталитарным лидером тоталитарного государства", отметил: "Своими циничными заявлениями Алиев показывает, что в 21-ом веке еще остались сторонники фашизма, и что эта идеология процветает благодаря таким лидерам, как он”.