21 Նոյեմբեր 2012 - 13:56 AMT
Նոյեմբերի 21-ին Համաշխարհային շախմատային Օլիմպիադայի և աշխարհի թիմային առաջնության չեմպիոններ, գրոսմայստերներ Լևոն Արոնյանն ու Սերգեյ Մովսիսյանը շախմատային սեանս անցկացրին Էրեբունու քրեակատարողական հիմնարկում: Շախմատիստները 16 միաժամանակյա պարտիաներ անցկացրին: Նրանց որոշմամբ լավագույն 3 պարտիաների հեղինակները արտահերթ երկարատև տեսակցության հնարավորություն ստացան, իսկ մեկ մասնակցի էլ որոշեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Այդ 4 մասնակիցներն են Հարություն Դանիելյանը, Յերեմ Առաքելյանը, Շիրակ Միրզոյանը և Գոռ Հարությունյանը:
Թովմասյանը շնորհակալություն հայտնեց շախմատիստներին, որ նրանք չեն մերժել և նման սեանս են անցկացրել: «Մենք կշարունակենք այնպես անել, որ քրեակատարողական հիմնակրներում առօրյան ավելի հետաքրքիր անցնի, ու նմանատիպ մրցաշարեր հաճախակի կկազմակերպվեն»,- ընդգծեց նախարարը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Շիրակ Միրզոյանը նշեց, որ իրենց համար մեծ պատիվ է խաղատախտակի մոտ մրցել նման ուժեղ և հայտնի շախմատիստների հետ: «Ես շախմատ սովորել եմ խաղալ դեռ մանկուց, այստեղ էլ հաճախակի ենք խաղում: Մեր առօրյայի մեծ մասն անցկացնում ենք բիլիարդ, սեղանի թենիս խաղալով և գիրք կարդալով: Վերջերս կարդացել եմ Թեոդոր Դրայզերի «Ֆինանսիստը», հիմա Նիցշե եմ կարդում: Ուրախ եմ, որ ինձ շատ քիչ ժամանակ է մնացել և փետրվարին ազատ եմ արձակվելու»,- ասաց նա:

21 ноября чемпионы Всемирной шахматной олимпиады и командного чемпионата мира, гроссмейстеры Левон Аронян и Сергей Мовсисян провели шахматный сеанс в Уголовно-исполнительном учреждении Эребуни.
Шахматисты провели сеанс одновременной игры на 16 досках. По их решению, авторы трех лучших партий получили возможность длительного свидания, а еще одного участника выбрал министр юстиции РА Грайр Товмасян. Имена четырех лучших игроков: Арутюн Даниелян, Ерем Аракелян, Ширак Мирзоян и Гор Арутюнян.
Грайр Товмасян поблагодарил шахматистов за проведение сеанса.
“Мы и впредь будем организовывать подобные мероприятия, чтобы сделать будни УИУ более интересными”, – подчеркнул министр.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Ширак Мирзоян отметил, что для них огромная честь – соревноваться с такими известными и сильнейшими шахматистами.
“Я научился играть в шахматы еще в детстве, здесь также часто играю. Основную часть времени мы проводим за игрой в бильярд или настольный теннис, или читаем. Недавно я прочитал роман “Финансист” Теодора Драйзера, сейчас читаю Ницше. Я рад, что мой срок подходит к концу, мне осталось сидеть до февраля”, – сказал он.