Ռուսաստանում 2018-ին կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության երկրպագուների մեկ երրորդն արտերկրից կժամանի, հայտարարել է «Ռուսաստան-2018» կազմկոմիտեի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Սորոկինը:
«Նախապես հնարավոր չէ հստակ կանխատեսել, թե որքան կլինենե երկրպագուները՝ 75 թե 95 տոկոսով կզբաղեցնեն մարզադաշտի տեղերը,-ասել է Սորոկինը:-Ամեն ինչ կախված է վիճակահանությունից: Սակայն մենք լավ մակարդակի այցելություն ենք ակնկալում: ՖԻՖԱ-ում մեզ ասում են, որ նախորդ առաջնությունների համեմատ հարմար կլինի թռչել դեպի ՌԴ: Հարավային Ամերիկայից շատ հեռու չէ, Ասիայից հարմար է, Եվրոպայից՝ մոտ է: Մենք ակնկալում ենք, մոտ 2 մլն մարդու այցելություն արտերկրից, այսինքն, հավանաբար հանդիսատեսի մեկ երրորդը կկազմեն արտերկրից ժամանած երկրպագուները»:

22 Ноябрь 2012 - 08:25 AMT
Около трети всех болельщиков, которые посетят матчи чемпионата мира по футболу 2018 года в России, приедут в Россию из-за рубежа, заявил генеральный директор оргкомитета “Россия-2018” Алексей Сорокин.
Пресс-завтрак с участием руководства оргкомитета “Россия-2018” проходит в Москве в офисе организации. Темы для обсуждения – подготовка к чемпионату мира.
“Заполняемость стадионов рассчитывается по двум сценариям – 75 процентов и 95 процентов, – сказал на встрече Сорокин. – Точно цифры предсказать невозможно, так как все зависит от жеребьевки. Но мы ожидаем хорошую посещаемость. Нам говорят в ФИФА, что по сравнению с предыдущими чемпионатами к нам удобно лететь. Из Южной Америки не так далеко, из Азии рядом, из Европы совсем близко. ФИФА ожидает, что иностранцев в Россию приедет больше, чем приезжали в ЮАР и приедут в Бразилию. Мы ожидаем, что к нам приедут до миллиона человек из-за границы, то есть треть всех зрителей на матчах чемпионата мира, возможно, будут иностранцы”.