«Շատ ուրախ եմ, որ ինձ միաձայն որոշմամբ ընտրել են Բուլղարիայի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ: Ինձ դեռ մի քանի տարի առաջ էին առաջարկել գլխավորել հավաքականը, բայց ես հրաժարվել էի: Փաստորեն ինձանից մոտ 5 տարի պահանջվեց համաձայնվելու համար, ես չեմ կարող ապրել առանց ըմբշամարտի և շատ ուրախ եմ, որ մարզիկների հետ շփվելու հնարավորություն ունեմ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն, Եվրոպայի վեցակի հաղթող և աշխարհի եռակի չեմպիոն Արմեն Նազարյանը:
Նա կգլխավորի Բուլղարիայի հավաքականը 4 տարի ժամկետով: Նազարյանի խոսքով, նա ուրախ է աշխատել Եվրոպայի, աշխարհի առաջնությունների և Օլիմպիական խաղերի մեդալակիրների հետ և հիմա իր առաջնային խնդիրը Օլիմպիադայի հաղթողներ պատրաստելն է: «Ես շատ անելիքներ ունեմ, երիտասարդ մարզիկների հետ պետք է աշխատել ու նրանցից լավ կադրեր պատրաստել: Հուսով եմ` կարդարացնեմ բոլորի սպասելիքները»,- ավելացրեց նա:
Նազարյանի գլխավորությամբ առաջին հավաքը բուլղարացի ըմբիշները կանցկացնեն նոյեմբերի 26-ին: 21-օրյա հավաքը, որին կմասնակցեն 22 ըմբիշներ և 3 մարզիչներ, կանցնի Մելնիկում: 2013 թվականին կանցկացվի Բուլղարիայի առաջնությունը և կկազմավորվի հավաքականը, որն էլ մարտին կմասնակցի Վրաստանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը:
«Նախատեսում եմ, որ առաջնությունից մեկ շաբաթ առաջ կժամանենք Հայաստան և այնտեղ հավաք կանցկացնենք: Ես նաև պետք է խոսեմ Հայաստանի ընտանու գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանի հետ, որպեսզի համատեղ հավաքներ անցկացնենք և Հայաստանում, և Բուլղարիայում»,- ընդգծեց Նազարյանը:

23 Ноябрь 2012 - 10:37 AMT
“Я очень рад, что меня выбрали главным тренером сборной Болгарии по греко-римской борьбе. Мне еще несколько лет назад предлагали возглавить сборную, но тогда я отказался. Фактически, от меня потребовалось пять лет, чтобы, наконец, дать свое согласие. Я не представляю жизни без борьбы, и очень рад возможности общаться со спортсменами”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net дважды чемпион Олимпийских игр, шестикратный победитель чемпионата Европы и трижды чемпион мира Армен Назарян.
Он возглавит сборную Болгарии сроком на 4 года. По словам Назаряна он доволен, что будет работать с медалистами чемпионатов Европы, мира, Олимпийских игр, и сейчас его первейшей задачей является подготовка победителей Олимпиады. “Мне многое предстоит сделать, с молодыми спортсменами необходимо много работать и подготовить хорошие кадры. Надеюсь, я оправдаю все возложенные на меня ожидания”, – добавил он.
Болгарские борцы под руководством Армена Назаряна проведут свой первый сбор 26 ноября. 21-дневный сбор, в котором примут участие 22 борца и 3 тренера, пройдет в Мельнике. В 2013 году будет проведен чемпионат Болгарии, будет сформирована сборная, которая в марте примет участие чемпионате Европы в Грузии.
“Я планирую за неделю до чемпионата приехать в Армению и здесь провести сбор. Я должен также переговорить с главным тренером армянской сборной Левоном Джулфалакяном о проведении совместных сборов команд Армении и Болгарии”, – подчеркнул он.