Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն մտադիր է չեղյալ հայտարարել սպորտային ֆեդերացիաների գործերին պետության միջամտության պատճառով Քուվեյթի ԱՕԿ որակազրկման կասեցումը, ասվում է ՄՕԿ կայքում:
2012թ. հունվարից Քուվեյթի ԱՕԿ-ը որակազրկվեց ՄՕԿ կողմից երկրում մի օրենքի գոյության պատճառով, որը թույլ է տալիս, որ կառավարությունը միջամտի ԱՕԿ ու մարզական ֆեդերացիաների գործերին: Մայիսին ՄՕԿ գործկոմի նիստում Քվեբեկում որոշվեց կասեցնել պատժի կիրառումը մինչ նոյեմբերի 22-ը, որպեսզի Քուվեյթի մարզիկները կարողանան մասնակցել Լոնդոնի Օլիմպիադային:
«ՄՕԿ-ն ափսոսանքով նշում է, որ պարտավորությունները չեն կատարվել: Նոր օրենքը, որը վերջ կդնի պետական միջամտությանը Քուվեյթի օլիմպիական շարժմանը, որոշում չի կայացվել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ: Քուվեյթի ԱՕԿ հարցը կքննարկվի Լոզանում ՄՕԿ գործկոմի նիստում դեկտեմբերի 4-5-ը:

Международный олимпийский комитет (МОК) намерен отменить приостановку дисквалификации Национального олимпийского комитета (НОК) Кувейта в связи продолжающимся вмешательством государства в дела спортивных федераций, сообщается на сайте МОК.
С января 2010 года НОК Кувейта дисквалифицирован МОК из-за существования в стране закона, который позволяет правительству вмешиваться в дела НОК и спортивных организаций.
В мае на заседании исполкома МОК в Квебеке было решено приостановить наказание до 22 ноября, чтобы кувейтские спортсмены смогли выступить на Олимпиаде в Лондоне.
“МОК с большим сожалением отмечает, что обязательства не были выполнены. Новый закон, который положил бы конец государственному вмешательству в олимпийское движение Кувейта, принят не был”, – говорится в релизе.
Вопрос по НОК Кувейта будет рассмотрен на заседании исполнительного комитета МОК в Лозанне 4-5 декабря.