27 Նոյեմբեր 2012 - 15:34 AMT
Ճշմարտության առջև մեղք չենք գործի, եթե ասենք, որ Ալիևի թերությունը ոչ թե կրթության, այլ դաստիարակության մեջ է: Պետության ղեկավարը, ով իրեն ամբողջ աշխարհում ներկայացնում է որպես Արևելքի գրեթե ամենաժողովրդավար դեմք, իրավունք չունի անարգել հարևան պետությունը միայն նրա համար, որ վերջինս իրեն դուր չի գալիս: Հայաստանը նույնպես հիացած չէ իր թյուրքական հարևաններով, սակայն չի իջնում մինչև ֆաշիզմի և ռասիզմի ապերասան պրոպագանդման: Աշխարհն արդեն այդ դասերն անցել է 30-ական թվականներին և բոլորը շատ լավ հիշում են, թե ինչով ավարտվեց այդ ամենը: Ճիշտ է, Նյուրնբերգյան դատարանը Ալիևին չի սպառնում, սակայն Ադրբեջանի իմիջը գնալով ավելի անհրապույր է դառնում: Եվ այդ ամենը համատարած բռնապետության, խոսքի իրավունքի կոպիտ սահմանափակումների և ադրբեջանական «ժողովրդավարության» մյուս առավելությունների ֆոնի վրա: Իսկ ամենածիծաղելին այն է, որ հանրահավաքները ցրողը, հանկարծ մտահոգություն է հայտնել Եվրոպայում ցույցերը ցրելու կապակցությամ, և որոշել է ԵՄ-ին սովորեցնել` ինչպես ապրել: Տպավորություն է ստեղծվում, որ ՄՀՄՊՀ-ում սովորելու տարիներին Իլհամ Ալիևը ուսումնասիրել է ոչ թե մարքսիզմ-լենինիզմի դասականներին, այլ «Մայն կամպֆը» և Յոզեֆ Գեբբելսի ճառերի ժողովածուն:
Գուցե հենց նրանից է Ալիևը սովորել նացիոնալ-սոցիալիզմի 10 պատվիրանները.
1. Քո հայրենիքը կոչվում է Գերմանիա: Սիրիր այն ամեն ինչից շատ և արա դա գործով, ոչ թե խոսքով: Ալիևի դեպքում անհասկանալի է, թե ինչ հայրենիքի մասին է խոսքը, հավանաբար` Թուրքիայի:
2. Գերմանիայի թշնամիները քո թշնամիներն են: Ատիր նրանց ամբողջ հոգով: Հայերը Թուրքիայի թշնամին են, հետևաբար նաև` Իլհամ Ալիևի:
3. Յուրաքանչյուր հայրենակիցը, անգամ ամենաաղքատը, Գերմանիայի մի մասն է: Սիրիր նրան, ինչպես ինքդ քեզ: Այս պարագայում Ադրբեջանի նախագահի համար մի փոքր բարդ է. նա սիրում է միայն ինքն իրեն:
4. Պահանջիր քեզ համար միայն պարտականություններ: Այդ դեպքում Գերմանիայում արդարություն կտիրի: Պարտականությունների դեպքում, ինչ-որ չի ստացվում, արդարության հետ` առավել ևս, եթե միայն այդ արդարությունն ագրեսիա չէ:
5. Հպարտացիր Գերմանիայով: Դու պետք է հպարտանաս հայրենիքով, հանուն որի, միլիոնավոր մարդիկ իրենց կյանքն են տվել: Սա ընդհանրապես Ալիևի համար չէ…
6. Նամ ով կանարգի Գերմանիան, կանարգի նաև քո նախնիներին: Բռունցքդ դեպի նա ուղղիր: Կրկին հայերն են մեղավոր ամեն ինչում…
7. Ամեն անգամ հարվածիր սրիկային: Հիշիր, եթե ինչ-որ մեկը խլում է քո իրավունքները, իրավունք ունես ոչնչացնելու նրան: Եվ կրկին ասվածը վերագրվում է հայերին, Ալիևի տեսանկյունից:
8. Մի եղիր սկանդալային աթեիստ, սակայն աչալուրջ եղիր Berliner Tageblatt-ի հարցում: Հայերի դեպքում ստացվում է միայն սկանդալային լինել:
9. Առանց ամոթի արա այն, ինչ անհրաժեշտ է Նոր Գերմանիայի համար: Այսինքն «Ենի Ադրբեջա ՞ ն»:
10. Հավատա ապագային, այն ժամանակ հաղթող կդառնաս: Իսկ ապագա չկա, քանի որ նավթն ավարտվում է:
Պատահական չէ, որ մեջբերել ենք նացիստական կուսակցության գլխավոր գաղափարակրի խոսքերը: Հարցն այն է, որ Ադրբեջանի պրոպագանդիստական մեքենան գործում է նույն սկզբունքով, ինչ Գեբբելսինը. սուտը պետք է այնքան հրեշավոր լինի, որպեսզի դրան հավատան: Ճիշտ է, Ալիևն ու նրա շրջապատը շատ հեռու են Երրորդ Ռեյխի գաղափարակրից, սակայն փորձում են ինչ-որ կերպ համապատասխանել այդ կերպարին: Հարցն արդեն հասել է Twitter-ին, որում Ալիևը թողել է հետևյալ թվիթերը. «Հայաստանը, որպես երկիր, ոչ մի նշանակություն չունի: Փաստացիորեն, այն գաղութ է, ֆորպոստ, որը ղեկավարվում է արտասահմանից: Այն երկիր է, որն արհեստականորեն ստեղծվել է հին ադրբեջանական հողերի վրա»: «Ադրբեջանը տարեց-տարի ամրապնդվում և ուժեղանում է: Իսկ Հայաստանը` թուլանում և անկում է ապրում»: «Մենք այսուհետ ևս ներդնելու ենք Հայաստանը մեկուսացնելու ջանքեր»: «Մեր գլխավոր թշնամին հայերն ու հայկական սփյուռքն են»: Որքան պետք է վախենաս հարևան երկրից և սեփական ժողովրդից` ատելությունն այդ կերպ արտահայտելու համար:
2013-ին Ադրբեջանում կկայանան, այսպս կոչված, նախագահական ընտրություններ, որոնցում կրկին կհաղթի Ալիևը: Եթե մինչ այդ նա իսկապես չհոգնեցի արևմտյան գործընկերներին, իսկ այդ գործընկերներն, ամենայն հավանականությամբ, «կգցեն» Ալիևին, երբ կհամոզվեն նավթի մատակարարման անկայունության և դրա փոքր ծավալների վերաբերյալ փաստերում: Հենց այդ ժամանակ էլ կարող է ծագել Ղարաբաղի հետ պատերազմի վտանգը, սակայն Ալիևի «թաթիկին արագ կխփեն»: Համենայն դեպս դրա հույսը կա…

24 Ноябрь 2012 - 11:01 AMT
Не погрешим против истины, если скажем, что у Алиева недостаток не в образовании, а в воспитании. Не имеет права глава государства, которое по всему миру рекламирует себя как чуть ли не образец демократии на Востоке, поносить соседнюю страну только на том основании, что она ему не нравится. Армения тоже не в восторге от своих тюркских соседей, однако, не опускается до оголтелой пропаганды фашизма и расизма. Мир уже проходил эти уроки в 30-е годы и все прекрасно помнят, чем все закончилось. Правда, Нюрнбергский суд Алиеву не грозит, но вот имидж Азербайджана становится слишком уж неприглядным. И это на фоне тотальной диктатуры, жесткого ограничения свободы слова и тому подобные «прелести» демократии по-азербайджански. А самое смешное то, что человек, разгоняющий митинги, вдруг озаботился разгоном демонстраций в Европе и ничтоже сумняшеся, решил учить ЕС как надо жить. Создается впечатление, что в годы учебы в МГИМО Ильхам Алиев изучал не классиков марксизма-ленинизма, а «Майн кампф» и сборник речей Йозефа Геббельса.
Может именно у него он и взял на вооружение 10 заповедей национал-социализма:
1.Твое отечество зовется Германией. Люби его превыше всего и больше делом, чем на словах. В случае с Алиевым это непонятно какое отечество, но явно Турция.
2.Враги Германии — твои враги. Ненавидь их всем сердцем! Армяне – враги Турции, а, следовательно, и Ильхама Алиева.
3.Каждый соотечественник, даже самый бедный — это частица Германии. Люби его как себя самого! Ну, с этим у президента Азербайджана немного сложно – он любит только себя.
4.Требуй себе только обязанностей. Тогда Германия обретет справедливость! С обязанностями как-то не получается, со справедливостью – тем более, если только эта справедливость не агрессия.
5.Гордись Германией! Ты должен гордиться отечеством, ради которого миллионы отдали свои жизни. Это вообще не для Алиева…
6. Тот, кто обесчестит Германию, обесчестит тебя и твоих предков. Направь кулак против него! Опять армяне виноваты во всем…
7. Бей негодяя всякий раз! Помни, если кто-то отбирает твои права, ты имеешь право уничтожить его! И вновь сказано применительно к армянам, исходя из мировоззрения Алиева.
8. Не будь скандальным антисемитом, но будь начеку с Berliner Tageblatt! С армянами только и быть скандальным, по-другому не получается.
9. Верши, что нужно, без стыда, когда речь идет о новой Германии! В смысле «Ени Азербайджан»?
10. Верь в будущее. Тогда ты станешь победителем! А вот будущего как раз и нет, потому что нефть заканчивается.
Мы не случайно привели высказывания главного идеолога нацистской партии. Дело в том, что вся пропагандистская машина Азербайджана действует по принципу, по которому действовал Геббельс: Ложь должна быть настолько чудовищной, чтобы в нее поверили. Правда, Алиеву и его окружению до идеолога Третьего рейха очень далеко, но он пытается как-то соответствовать. Дело уже дошло до Twitter, в котором Алиев оставил следующие твиты: «Армения, как страна, не представляет никакого значения. Фактически она является колонией, форпостом, управляемой из-за рубежа территорией, искусственно созданной на древних азербайджанских землях». «Азербайджан из года в год усиливается и укрепляется. А Армения с каждым годом слабеет и приходит в упадок». «Мы и впредь будем прилагать усилия по изоляции Армении». «Главный враг для нас – армяне и армянская диаспора». Это как же надо бояться соседней страны и собственного народа, чтобы такими заявлениями подпитывать свою ненависть.
В 2013 году в Азербайджане состоятся так называемые выборы президента страны, которые вновь выиграет Ильхам Алиев. Если до этого времени он действительно не надоест своим западным друзьям, а скорее всего, эти самые друзья просто «кинут» Алиева, когда удостоверятся в ненадежности поставок нефти и ее малых объемах. Вот тогда и может возникнуть опасность войны с Карабахом, но по рукам Ильхаму Алиеву дадут быстро. По крайней мере, надежда на это есть…