26 November 2012 - 08:54 AMT
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձախումբը Ավստրալիայի միջազգային զարգացման գործակալության ու Միջազգային օգնության և առևտրի բաժնի հետ համագործակցությամբ քայլեր է ձեռնարկում Սիրիայից Հայաստան ժամանած սիրիահայ փախստականներին օգնություն ցուցաբերելու համար:
Նոյեմբերի 22-ին Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդրական խորհրդի անդամ Ուոլտ Սեկորդը նույնպես հանդես է եկել Սիրիայի հայ համայնքին աջակցելու և Ավստրալիայի կողմից նրան օգնություն ցուցաբերելու օգտին: Նա մտահոգություն է հայտնել Սիրիայի հայերի դրության հետ կապված և հավելել. «Ես աջակցում եմ Ավստրալիայի կառավարության խոստմանը Հայաստանում փախստականներին 24,5 մլն դոլար հատկացնելու վերաբերյալ»:
«Ավստրալիայի կառավարության հետ համագործակցությամբ մենք աշխատում ենք Հայաստանի գերատեսչություններին 24,5 մլն դոլար օգնություն տրամադրելու ուղղությամբ` սիրիահայերին աջակցելու համար»,- հայտարարել է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը:

Армянский национальный комитет Австралии в сотрудничестве с Австралийским агентством международного развития и Департаментом по международной помощи и торговли предпринимает шаги обеспечению помощи сирийским армянам, бежавшим из Сирии в Армению.
22 ноября член Законодательного совета австралийского штата Новый Южный Уэльс Уолт Секорд также выступил в поддержку армянской общины Сирии и усилиям по оказанию им помощи австралийской стороной. Он выразил обеспокоенность положением армян в Сирии, добавив: «Я поддерживают обещание правительства Австралии направить $24,5 млн для помощи беженцам в Армении».
«В сотрудничестве с правительством Австралии мы работаем над предоставлением ведомствам Армении $24,5 млн для помощи сирийским армянам», – заявил исполнительный директор Армянского Национального Комитета Австралии Ваче Каграманян.