26 November 2012 - 09:12 AMT
«Հայ համայնքներն աշխարհի տարբեր երկրներում զարմանալի առանձնահատկություն ունեն: Մի կողմից հայերը խորը կապ են պահպանում պատմական հայրենիքի հետ, մյուս կողմից՝ ամուր կերպով արմատավորվում են նոր հայրենիքում, զգալով իրենց որպես այդ երկրի քաղաքացիներ, աշխատելով հանուն նրա բարգավաճման: Անշուշտ, դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե նոր հայրենիքը բաց է ու հյուրընկալ նրանց հանդեպ»,-հայտարարել է Analitika.at.ua-ին տված մեկնաբանության մեջ ուկրաինացի քաղաքագետ Միխայիլ Բելեցկին:
Ըստ նրա, հանրահայտ է, թե որքանով են հայերը ներդաշնակ ինտեգրվել այնպիսի երկրների կյանքին ու մշակույթին, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, թե որքան հայեր են այնտեղ դարձել գիտության, մշակույթի գործիչներ, ազգային հերոսներ:
«Վաղեմի ժամանակներից իր դռները հայերի առջև բացել է նաև Ուկրաինան: Ուստի, զարմանալի չէ, որ հայերից շատերի դերն այստեղ նույնպես նշանակալից է եղել: Բավական է հիշեր Սերգեյ Փարաջանովի անունը:
Այդ ավանդույթի հունում է նաև հայերի մասնակցությունը Ուկրաինայի քաղաքական կյանքին:
Մաղթենք Գերագույն ռադայի նորընտիր հայ պատգամավորներին հիշել ընտրողների առջև իրենց պարտքի մասին: Նրանց կարող է օրինակ ծառայել հայտնի իրավապաշտպան, պատգամավոր Հենրիխ Ալթունյանը»,-հայտարարել է քաղաքագետը:

26 Ноябрь 2012 - 08:43 AMT
«Армянские диаспоры в разных странах мира обладают удивительной особенностью. С одной стороны, армяне сохраняют глубокую связь со своей исторической родиной, сохраняют родной язык и культуру. С другой – прочно укореняются на своей новой родине, чувствуют себя ее гражданами, работают на ее благо. Разумеется, это возможно только при условии, что новая родина сама открыта к ним и гостеприимна», – заявил в комментарии Analitika.at.ua украинский политолог Михаил Белецкий.
По его словам, общеизвестно, насколько вписались армяне в жизнь и культуру таких стран как Россия, Франция, США, сколько армян стали там ведущими деятелями науки, культуры, стали национальными героями.
“К числу стран, с давних времен распахнувших свои двери перед армянами, относится и Украина. Потому не удивительно, что многие армяне играли в ней такую заметную роль. Достаточно вспомнить имя Сергея Параджанова.
В русле этой традиции находится и участие армян в политической жизни современной Украины.
Пожелаем же армянам – новоизбранным депутатам Верховной Рады, как и депутатам всех уровней, помнить о своем долге перед избирателями. Примером для них может служить известный правозащитник, депутат Генрих Алтунян», – заявил политолог.