26 November 2012 - 13:25 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հանդես են եկել հայտարարությամբ նոյեմբերի 19-26 տարածաշրջան կատարած այցի ավարտին:
Երևանում համանախագահները հանդիպել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, Բաքվում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ու ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Լեռնային Ղարաբաղում նրանք հանդիպել են ԼՂՀ իշխանությունների հետ, ինչպես նաև այցելել են Ղարաբաղի Զանգելանի (Կովսական) և Ջեբրաիլի (Ջրական կամ Մեխակավան) շրջանները՝ ծանոթանալու համար շրջանների զարգացմանը 2010թ. հոկտեմբերին տեղի ունեցած միջնորդների վերջին այցելությունից հետո:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպմանը միջնորդները քննարկել են հանդիպումների արդյունքները երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հետ օգոստոսին ու հոկտեմբերին և քննարկել են բանակցային գործընթացի շարունակության վերաբերյալ առաջարկները, որոնք ներկայացվել են նախարարներին հոկտեմբերի 27-ի հանդիպմանը: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքը ԱԳՆ ղեկավարների մակարդակով:
Միջնորդները նաև երախտագիտություն են հայտնել Անջեյ Կասպրշիկին և նրա թիմին շփման գծի դիտարկումների համար այս լարված շրջանում և ուևորության կազմակերպմանն աջակցելու համար:

26 Ноябрь 2012 - 13:06 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (США), Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик выступили с заявлением по итогам визита в регион 19-26 ноября.
В Ереване посредники встретились с президентом и министром иностранных дел Армении Сержем Саргсяном и Эдвардом Налбандяном, в Баку – с президентом и министром иностранных дел Азербайджана Ильхамом Алиевым и Эльмаром Мамедъяровым. В Нагорном Карабахе они встретились с властями НК, а также посетили Зангеланский (Ковсакан) и Джебраильский (Джракан или Мехакаван) районы Карабаха для ознакомления с процессом развития районов с последнего визита посредников в октябре 2010 года.
С президентами Армении и Азербайджана посредники обсудили итоги встреч с главами МИД двух стран в августе и сентябре и обсудили предложения по продолжению переговорного процесса, которые были представлены министрам на их встрече 27 октября. Стороны договорились продолжить работу на уровне глав МИД.
Посредники также выразили признательность Анджею Каспршику и его команде за проведение мониторинга линии соприкосновения в этой напряженный период и за содействие организации поездки.