27 Նոյեմբեր 2012 - 07:31 AMT
Ի պատիվ պաշտոնական այցով Լիբանանի Հանրապետությունում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանի և տիկին Ռիտա Սարգսյանի՝ Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանի անունից երեկ երեկոյան տրվել է պաշտոնական ընթրիք, հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Լիբանանի նախագահին, նրա տիկնոջը, Ազգային ժողովի նախագահին, վարչապետին, պաշտոնական ընթրիքի բոլոր մյուս ներկաներին ուղղված բաժակաճառում Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել հայերի համար հարազատ երկրում՝ Լիբանանի հյուրընկալ հողում ջերմ ընդունելության համար:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է երկու հինավուրց, բարեկամ ժողովուրդների պատմական անցյալի, ներկայում հուսալի գործընկերներ Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության, ինչպես նաև միջպետական բազմոլորտ հարաբերություններն ավելի զարգացնելու և խորացնելու երկկողմ ցանկության ու պատրաստակամության մասին: Հայաստանի նախագահը մաղթել է Լիբանանին և նրա ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և անսասան ազգային միաբանություն:
«Մեր ժողովուրդների առնչությունները սկիզբ են առնում անհիշելի ժամանակներից, իսկ հայկական ներկայությունը Լիբանանում չափվում է դարերով: Կարծում եմ ամենևին պատահական չէ, որ հենց Լիբանանում է երկուսուկես դար առաջ իր նստավայրը հաստատել Հռոմի պապից պաշտոնական ճանաչման արժանացած հայ կաթոլիկ առաջին կաթողիկոսը: Հայերն իրենց անուրանալի մասնակցությունն են ունեցել Լիբանանի՝ Օսմանյան կայսրությունից ազատագրման համար մղվող պայքարում:
Առաջին համաշխարհայինի տարիներին Լեռնալիբանանի ինքնավարության վերջին կառավարիչն էր հայազգի Օհաննես փաշա Կույումճյանը, որը պայքարում էր շրջանի բնակչությանը երիտթուրքերի ճնշումներից զերծ պահելու համար, և նրա պաշտոնանկությամբ ու ինքնավարության վերացումով Օսմանյան կայսրությունն սկսեց կոտորածների ալիք Լիբանանում:
Իմ խորին համոզմամբ հայ և լիբանանցի ժողովուրդներն ավելին են, քան ուղղակի բարեկամներ: Հայ ժողովրդի համար պատմության ամենածանր պահին Լիբանանը դարձել է փրկության փարոս բազմահազար հայրենազրկված հայերի համար:
Ինչպես, եթե ոչ եղբայրական, կարելի է որակել այսօրինակ փոխհարաբերությունները:
Այսօր էլ Լիբանանում բազմահազարանոց հայ համայնքի խաղաղ ու ստեղծագործ գոյությունը խոսքերիս լավագույն վկայությունն է: Եվ այս դահլիճում ներկա իմ հայրենակիցների համար, բնականաբար, ես հպարտ եմ: Շատ շնորհակալ եմ, սիրելի հայրենակիցներ, որ մեզ դարձնում եք այդքան ճանաչելի, որ մեր հեղինակությունը, այդ թվում՝ նաև Լիբանանում բարձր եք պահում: Հենց Լիբանանում են ձևավորվել արտերկրում հայության ամենախոշոր հոգևոր, մշակութային և կրթական կենտրոններից մի քանիսը, որոնց կարևոր դեր է վերապահված սփյուռքում հայապահպանության գործում: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, Հայ կաթողիկե պատրիարքարանը, արտերկրում միակ հայկական՝ Հայկազյան համալսարանը և այս հողում դարեր ի վեր պահպանված ու փայփայված հայկական հոգևոր, մշակութային բազմաթիվ այլ արժեքները առհավետ շաղկապում են մեզ և մեր ժողովուրդների պատմությունները»,-ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

27 Ноябрь 2012 - 13:43 AMT
В честь находящегося с официальным визитом в Ливанской Республике президента Армении Сержа Саргсяна и первой леди Армении Риты Саргсян от имени президента Ливана Мишеля Сулеймана вчера вечером был дан официальный ужин, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В своем тосте, адресованном президенту Ливана, его супруге, председателю Национального Собрания, премьер-министру, всем другим участникам официального ужина, Серж Саргсян выразил признательность за теплый прием в родной для армян стране – на гостеприимной земле Ливана.
Серж Саргсян говорил об историческом прошлом двух древних, дружественных народов, существующем в настоящее время политическом диалоге высокого уровня между надежными партнерами – Арменией и Ливаном, а также об обоюдном желании и готовности развивать и углублять охватывающие множество сфер межгосударственные отношения. Президент Армении пожелал Ливану и его народу мира, благополучия и нерушимого национального единства.
«Отношения между нашими народами берут начало с незапамятных времен, а армянское присутствие в Ливане измеряется веками. Думаю, что вовсе не случайно, что именно в Ливане два с половиной века назад основал свою резиденцию первый армянский католический католикос, удостоившийся официального признания Папы Римского. Армяне внесли свой неоспоримый вклад в борьбу, которая велась за освобождение Ливана от Османской империи. В годы Первой мировой войны последним правителем автономии Горного Ливана был армянин по национальности Оганес паша Куюмчян, который боролся за то, чтобы оградить население района от притеснений младотурками, и после его отстранения и ликвидации автономии Османская империя начала волну погромов в Ливане.
По моему глубокому убеждению, армянский и ливанский народы – больше, чем просто друзья. В самый тяжелый для армянского народа момент истории Ливан стал маяком спасения для многих тысяч лишившихся родины армян. Как, если не как братские, можно квалифицировать такие взаимоотношения.
И сегодня мирное и созидательное существование многотысячной армянской общины Ливана является лучшим свидетельством моих слов. И, естественно, я горжусь находящимися в этом зале моими соотечественниками. Я очень благодарен, дорогие соотечественники, что вы делаете нас такими узнаваемыми, что высоко держите наш авторитет, в том числе и в Ливане. Именно в Ливане сформировались несколько самых крупных духовных, культурных и образовательных центров армянства за рубежом, которым принадлежит важная роль в деле сохранения армянства в диаспоре. Католикосат Великого Дома Киликийского, Армянский католический патриархат, единственный армянский университет за рубежом – университет Айказян и сохраненные и взлелеянные на этой земле на протяжении веков многочисленные другие армянские духовные и культурные ценности навсегда связывают нас и истории наших народов», – сказал Серж Саргсян.