Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ լիովին աջակցում է Սլովակիայի հետ համատեղ 2022-ի Օլիմպիական խաղերի անցկացման գաղափարին, հաղորդում է AP-ն:
Քաղաքական գործչի խոսքով, նրա երկիրն անհրաժեշտ պոտենցիալը և ենթակառուցվածքն ունի Ուկրաինայի հետ EURO-2012-ի անցկացումից հետո: Հաղորդվում է, որ hիմնական քաղաքը, որը կընդունի մրցումները, կլինի Կրակովը, ինչպես նաև Տատրերի ձմեռային հանգստավայրերը` լեհական Զակոպանեն և սլովակյան Խոպոկը: Ավելի վաղ Լեհաստանը հայտ է ներկայացրել 2006-ի Օլիմպիադայի անցկացման համար, իսկ Սլովակիան` 2002-ի խաղերի:
Լեհաստանից և Սլովակիայից բացի 2022-ի Օլիմպիադայի անցկացման հայտ ներկայացնելու հնարավորությունը դիտարկում են Շվեյցարիան, Ուկրաինան, Իսպանիան և Նորվեգիան: ՄՕԿ-ը 2022-ի խաղերի անցկացման երկիրը կընտրի 2015-ին:

28 Ноябрь 2012 - 06:07 AMT
Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что он полностью поддерживает идею совместной со Словакией заявки на зимние Олимпийские игры 2022 года, информирует AP.
По словам политика, у его страны есть необходимый потенциал и инфраструктура после проведения EURO-2012 вместе с Украиной. Сообщается, что основным городом, который примет соревнования станет Краков, а также два зимних курорта Татр: польский Закопане и словацкий Хопок. Добавим, что ранее Польша подавала заявку на Олимпиаду-2006, а Словакия – на игры 2002 года.
Кроме Польши и Словакии над возможностью подачи заявки на Олимпиаду-2022 раздумывают Швейцария, Украина, Испания и Норвегия. Международный олимпийский комитет выберет страну-хозяйку игр-2022, в 2015 году.