ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին հայտարարել է, որ դեմ է ֆուտբոլում վիճելի պահերի լուծման համար տեսակրկնությունների տեխնոլոգիաների ներմուծմանը:
Պլատինին կրկին մեկնաբանել է ՖԻՖԱ-ի կողմից առաջարկված տեսակրկնությունների ներմուծումը` կասկած հայտնելով դրանց օգտագործման պատեհության առիթով:
«Հնարավոր է, մենք տեսակրկնությունների կարիք ունենք խաղից դուրս դրությունը որոշելու համար: Բայց ձեռքով խաղը որոշելու համար տեսախցիկը պետք է լինի հենց խաղացողի վրա: Ուստի ես չեմ հավատում դրան: Բլատերն ասում է, որ 5 մրցավարներ խաղում շատ թանկ է, բայց եթե ներմուծել գոլի որոշման վիդեոտեխնոլոգիաներ, ապա դա կարժենա 32 մլն դոլար առաջին տարում և 54 մլն գալիք հինգ տարիների ընթացքում: Համեմատության համար մրցավարների վրա ծախսվում է տարեկան 2,3 մլն դոլար»,- ասել է Պլատինին:
Նա նաև նշել է, որ դեմ է եռակի պատժի ներմուծմանը` 11-մետրանոց, կարմիր քարտ և տուգանային հրապարակում խախտման համար որակազրկում. «Ես կտրականապես դեմ եմ դրան: Բոլոր հանձնաժողովները, ինչպես նաև ՖԻՖԱ-ն և ՈւԵՖԱ-ն նույնպես դեմ են: 11-մետրանոցի հետ դեղին քարտը լիովին բավարար է»,- ասել է ՈւԵՖԱ-ի նախագահը:

28 Ноябрь 2012 - 06:34 AMT
Президент УЕФА Мишель Платини заявил, что выступает против введения технологий видеоповторов для решения спорных моментов в футболе.
Платини вновь прокомментировал предлагаемое ФИФА введение видеопотворов в футболе, выразив сомнения в уместности использования технологии.
“Возможно, мы нуждаемся в видеоповторах для определения положения вне игры. Но, чтобы определить игру рукой, камера должна быть на самом игроке. Поэтому я не верю в это. Блаттер говорит, что 5 арбитров на матче это дорого, но если ввести видеотехнологии определения гола, то это будет нам стоить 32 миллиона долларов в первый год и еще 54 в течение следующих пяти лет. Для сравнения – арбитры нам обходятся в 2,3 миллиона в год.
Кроме того, система видеопросмотра идет вразрез с игрой, поэтому я против этого”, – сказал Платини.
Он также отметил, что против введения тройного наказания – пенальти, красная карточка и дисквалификация за фол в штрафной площади: “Я категорически против этого. Все комиссии, а также ФИФА и УЕФА тоже против.
Желтой карточки вместе с пенальти будет достаточно”, – сказал президент УЕФА.
Также Платини заявил, что вопрос изменения системы проведения еврокубков будет решен в 2014 году.
“Сейчас идут дискуссии, чтобы определить, в какой форме пройдут европейские соревнования с 2015 по 2018 годы.