29 Նոյեմբեր 2012 - 14:14 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտությունը ոչ թե «սառեցված է», այլ հակամարտություն է «սառեցված լուծմամբ» և ԵՄ-ն, քանի որ կա հակամարտության թեժացման ռիսկ, սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին: Այդ մասին այսօր հայտարարել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի գծով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորտը՝ ելույթ ունենալով Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայում: Նա ասել է, որ հակամարտության կարգավորման համար քաղաքական կամք է հարկավոր և փոխզիջման գնալու ցանկություն. «Գոյություն ունեցող ստատուս-կվոն անընդունելի է, հարկավոր է առաջընթացի հասնել այս հարցի վերաբերյալ»:
Ֆ.Լեֆորտը պատմել է ուսանողներին կառույցի մասին, Հարավային Կովկասի երկրների հետ ԵՄ համագործակցության մասին, 2008թ. ռուս-վրացական հակամարտության մեջ ԵՄ դերի մասին:
Նա նաև նշել է այն 5 կետերը, որով Հարավային Կովկասը հետաքրքրում է ԵՄ-ին՝ Առաջին հերթին, պատերազմի ու զինված հակամարտությունների անթույլատրելիությունը տարածաշրջանում: «ԵՄ անվտանգության համար շատ կարևոր է կայունության պահպանումը տարածաշրջանում, նրա անվտանգությունն ու բարգավաճումը»,-ասել է նա
ԵՄ-ն կարևորում է նաև համագործակցութունն էներգետիկ ոլորտում, այդ երկրների հետ իր արժեքները կիսելու Եվրոպայի պատրաստակամությունը, համատեղ հակազդեցությունը անվտանգության ու ահաբեկչության սպառնալիքներին, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:

Карабахский конфликт это не «замороженный» конфликт, а конфликт с «замороженным» решением, и ЕС, поскольку существует риск эскалации конфликта, поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ по его разрешению. Об этом заявил сегодня, выступая в Азербайджанской Дипломатической Академии, спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Филипп Лефорт. Он сказал, что для решения конфликта требуется наличие политической воли и желание идти на компромисс с обеих сторон: «Существующий статус-кво неприемлем. Необходимо достичь прогресса по данному вопросу».
Ф.Лефорт рассказал студентам академии о структуре, деятельности и сотрудничестве ЕС со странами Южного Кавказа, роли ЕС в российско-грузинском конфликте 2008 года, усилиях по борьбе с финансовым кризисом в Европе.
Он также обозначил 5 основных пунктов, по которым Южный Кавказ представляет интерес для ЕС. Во-первых, недопустимо наличие войны и вооруженных конфликтов в регионе: «Для безопасности ЕС очень важно сохранение стабильности, безопасности и процветания в регионе».
Другими пунктами являются сотрудничество в энергетической сфере, готовность Европы делиться основными европейскими ценностями с этими странами, совместное противостояние угрозам безопасности и терроризму, сообщает АПА.