Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունն իր վերաբերմունքն է արտահայտել Արաքս սահամանամերձ գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցման հայ-իրանական նախագծի վերաբերյալ: «Մենք հետևում ենք պատժամիջոցների շրջանակում հայտնվող գործունեության վերաբերյալ բոլոր հաղորդագրություններին և պատրաստ ենք աշխատելու կողմերի հետ` էական մտավախություններ ի հայտ գալու և դրանց ազդեցության դեպքում», հայտարարել է ամերիկյան դեսպանատունը, հաղորդում է 1news.az-ը:
Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի Սյունիքի մարզում տեղի է ունեցել հայ-իրանական Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը: Արարողությանը մասնակցել է նախագահ Սարգսյանը և հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մաջիդ Նամջուն:
Հայաստանն ու Իրանը ՀԷԿ-ի շինարարության մասին համաձայնագիրը ստորագրել են 2007թ., այն վավերացվել է ՀՀ և Իրանի խորհրդարաններում 2008-ին: 2011թ. դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի ու Իրանի նախագահները հանձնարարել են երկու երկրների նախարարներին ձեռնամուխ լինել նախագծի գործնական իրականացմանը 2012թ.:

Посольство США в Баку выразило отношение к ирано-армянскому проекту строительства гидроэлектростанции на трансграничной реке Аракс. «Мы отслеживаем все сообщения о деятельности, потенциально подпадающей под действие санкций, и готовы работать со странами при появлении существенных опасений, связанных с их действием», – заявили в американской, сообщает 1news.az.
8 ноября состоялась церемония закладки фундамента ГЭС в Сюникской области РА.
Армения и Иран подписали соглашение о строительстве ГЭС на приграничной реке Аракс в 2007 году, соглашение было ратифицировано армянским и иранским парламентами в 2008 году. С армянской стороны ГЭС будет располагаться в Мегри, а с иранской стороны – в Карачиларе. Каждая из станций будет ежегодно вырабатывать по 793 миллиона кВтч электроэнергии. Расчетная мощность Мегринской ГЭС составит 130 МВт.