Մոտակա օրերին տեղի կունենա Կոնգոյում զոհված ՀՀ քաղաքացիների մարմինների ճանաչման գործընթացը: Այս մասին նշված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ֆեյսբուքյան էջում:
Հիշեցնենք, որ ЕК-76300 համարի տակ թռչող Իլ-76 բեռնատար օդանավը վթարվել էր նոյեմբերի 30-ի երեկոյան` Բրազզավիլի օդանավակայանում վայրէջքի ժամանակ փոթորկալից, քամու պայմաններում: Ըստ նախնական տվյալների, վթարի պատճառ էր դարձել ամպրոպը, որը վնասել էր ինքնաթիռի թևը: Անձնակազմի 7 անդամներից 5-ը Հայաստանի քաղաքացիներ էին:
Ինքնաթիռն ընկել էր օդանավակայանի հարևանությամբ գտնվող շինությունների վրա, մասերի բաժանվել և բռնկվել: Առնվազն 30 մարդ է զոհվել, ևս 20-ը` հոսպիտալացվել: Փրկարարներին խանգարել է մութը: Այնուամենայնիվ, նրանց հաջողվել էր մարել հրդեհը:
Օդանավի անձնակազմի հրամանատարը ՀՀ քաղաքացի Վարազդատ Բալասանյանն էր: Մյուս անդամներն էին Արա Թովմասյանը, Թադևոս Հովհաննեսյանը, Անդրանիկ Գևորգյանը և Էդգար Ավետյանը:

В ближайшие дни будет проведено опознание погибших в Конго граждан Армении, говорится на официальной странице МИД РА в социальной сети Facebook.
30 ноября в районе 19:00 в 500 м от аэропорта «Майя-Майя» столицы Республики Конго – Браззавиль потерпел крушение зафрахтованный конголезским грузоперевозчиком "Аэро-сервис" армянский самолет компании «Ридж Эйрвейс» Ил-76. В результате крушения погибли все 7 членов экипажа, из которых 5 пилотов – граждане Армении.
МИД РА также предоставил информацию о погибших пилотах: Вараздат Баласанян – командир экипажа, год рождения 10.10.1949, Ара Товмасян, Тадевос Ованнисян, Андраник Геворкян, Эдгар Аветян, год рождения 27.10.1989.