Երևում է, Ադրբեջանը սկսել է հատուցել Հունգարիային հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման համար: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությունը, պաշտոնական այցով Բաքու կժամանի հունգարական պատվիրակությունը Հունգարիայի վարչապետի գրասենյակի գլխավոր քարտուղարի և ադրբեջանա-հունգարական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի համանախագահ Պիտեր Սիյարտոյի ղեկավարությամբ:
«Պատվիրակության կազմում Ադրբեջան կայցելեն տնտեսության, զբոսաշրջության ոլորտների, բանկային հատվածի ներկայացուցիչներ; Դեկտեմբերի 5-6-ը այցի ընթացքում Պիտեր Սիյարտոն կհանդիպի Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարար Շահին Մուսթաֆաևի հետ: Սպասվում է Սիյարտոյի հանդիպումը նաև երկրի ղեկավարության հետ:
Պատվիրակությունը կմասնակցի նաև Բաքվում «Հունգարիայի տան» բացմանը», գրում է «Թրենդը»:
Դատելով հրապարակումներից ադրբեջանական մամուլում՝ Բաքվի և Բուդապեշտի միջև հարաբերությունները հատկապես ակտիվացել են օգոստոսի 31-ից հետո, երբ Սաֆարովը հանձնվել է Ադրբեջանին: Դրանից հետո Ադրբեջանը և Հունգարիան հայտարարել են «տնտեսական կապերի ընդլայնման» մեջ փոխադարձ հետաքրքրության մասին, սկսել զարգացնել հարաբերությունները ձեռնարկատիրության ոլորտում, Բուդապեշտը հայտարարել է հունգարական բուհերում սովորող ադրբեջանցի ուսանողների թվի աճի մեջ շահագրգռվածության մասին, իսկ այժմ երկու երկրները պատրաստվում են ստորագրել համագործակցության մասին պայմանագիր:
Որպես հիշեցում. օգոստոսի 31-ին Հունգարիան արտահանձնեց Սաֆարովին Ադրբեջանին, որտեղ նրան անհապաղ ներում շնորհվեց: Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Ըստ որոշ աղբյուրների, Սաֆարովի արտահանձնումն իրականացվել է Ադրբեջանի կողմից Հունգարիային տրամադրվելիք 2-3 եվրոյի դիմաց: Հունգարական կողմը հերքում է այս հայտարարությունները:

Видимо, Азербайджан начал расплачиваться за экстрадицию Венгрией убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. Как сообщает азербайджанское агентство Тренд, в Баку с официальным визитом прибудет венгерская делегация во главе с генеральным секретарем офиса премьер-министра Венгрии и сопредседателем азербайджано-венгерской межправительственной экономической комиссии Питером Сиярто.
«В составе делегации Азербайджан посетят представители различных сфер экономики, банковского, туристического секторов страны, в том числе авиакомпании "Виз-Эйр". В ходе визита 5-6 декабря Питер Сиярто также встретится с министром экономического развития Азербайджана Шахином Мустафаевым. Ожидается встреча Сиярто и с руководством страны. Делегация также примет участие в открытии в Баку «Дома Венгрии», – пишет Тренд.
Судя по публикациям в азербайджанской прессе, отношения между Баку и Будапештом особо активизировались после 31-го августа, когда Рамиль Сафаров был передан Азербайджану. После этого Азербайджан и Венгрия заявили о взаимной заинтересованности в «расширении экономических связей», начали развивать отношения в сфере предпринимательства, Будапешт заявил о заинтересованности в росте числа азербайджанских студентов, обучающихся в венгерских вузах, а сейчас две страны собираются подписывать договор о сотрудничестве.
В качестве напоминания: на следующий же день после прибытия в Баку азербайджанский убийца был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.